in ,

Adıyaman: Büyük şehirlerde neden maske takma zorunluluğu yok?

<br />

TTB Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Adıyaman: Büyük kentlerde neden maske takma mecburiliği yok?

Sözcü’den Eser Akgül’ün haberine nazaranı, Prof. Dr. Adıyaman, maske takmanın ehemmiyetini belirterek, pandemi idaresinin maske takma mecburiliği getirmekten ibaret olduğunu belirtti.

“İstanbul, Ankara ve İzmir`de maske takma zaruriliği getirilmedi. Neden getirilmedi bilmiyoruz. Neden ilgili bir fikrimiz yok. Fakat ‘neden listedeki o kategorere mecburilik getirildi?’ Onu da bilmiyoruz. Hangi kritlere nazaran bu kararlar edildi? ” biçiminde olmalı Adıyaman, söyledi dedi:

‘Bilmece mi çözeceğiz?’

“Pandemi için yönetimciler şeffaf olmalı; ‘hangi vilayetlerde ne kadar hasta var?’ Açıklanmalı. Açıklamada yalnızca ‘seçtiğiniz bölgeler’ şarkı sözü. O kesimler neresi? Bilmece mi çözeceğiz? Bir idarecinin inandırıcı olması için verilen malumatlar için gereken durumda olmalı, yerkürenin olduğu konusunda açık bir halde dataları paylaşmanız gerekiyor. ”

‘Ankara’da kümelenme var’

“Ankara’da Kovid-19’un kümelenmeler biçiminde görüldüğünü biliyoruz. Lakin nerelerde, ne kadar hasta var, yaşları, cinsiyetleri ne? Bilmiyoruz. Hasebiyle net bir şey söyleyemiyoruz.

Yerkürede sadece Türkiye’de hiçbir şey kamuoyu ile açık açık paylaşılmıyor, ‘toplumun morali bozulmasın’ derledi saklanıyor. Meğer topluluğa gerçek haber verilmeli. Gerekirse moralimiz bozulsun. Gelgelelim o formda önlemek alır ve yönetime destek olabiliriz. ”

‘Yeni normal’ değil ‘yeni açılma’

“TTB olarak” yeni normal “yanına” yeni açılma “demeyi tercih ediyoruz. Zira kişiler” yeni normal “dediklerinde yanlış anlıyorlar ve eskisi olarak davranmaya başlıyorlar.

TTB olarak Mayıs ve Haziran ayında yapılmıştır. Aç Yeni açılma’nın Yerküre Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) epidemiyolojiden faydalanarak, kademeli bir halde olması gerekiyor. Bugün vakalar arttı. Biz bugünleri daha evvelden öngörmüştük ve üzgünüz ancak yanılmadık. ”

‘Sadece maske takarak olmaz’

“Diğer bir kıymetli nokta da şu ki; salgınla savaş maskesi takma zaruriliği getirecektir indirgenmemeli. Maske takmak tek başına kâfi değil. Bunun için en az 2 metre olacak formda çevre ara de koymak gerekiyor.

Pandemi savaşının iki boyutu var; biri ferdi oburu de idari tedbirler. Ama bunlar başka ne tedbir almanın hiçbir manası yok. İkisi kombine olmalı, bir arada alınmalı. Ferdî olarak maske, aralık ve ferdî hijyen tedbiri alsak da idari tedbirler buna uygunluk kontrolü yaratmazsa hiçbir manası yok. ”

‘Kural var, denetleme yok’

“Yeni açılma kurallarını koyduysanız denetleyeceksiniz. Bu yatak salgın idaresinin kabahatini topluluğa atamazsınız. Salgın arttığında‘ maske takma sizin için ‘arttı diyor teşekkürler

‘Salgın tıklayınız 2023’e kadar devam edecek’

“Bu hastalık tekrar pik yapmaya başladı. Bakın dalga demiyorum, pik diyorum. DSÖ de bunu öngördüğünüz esasen; sü bizim süratli bir yeni açılma nedeni 2. -3. 2023 içindir kadar devam edecek. Başka bir şey değil, yeni normali de göremeyeceğiz hiçbir şey devir. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ağabeyini öldüren sanık: Kurtulursa beni yaşatmaz diye bir daha ateş ettim

Erdoğan ve Merkel’den ‘Libya’ görüşmesi