in ,

İBB’nin ‘5 bin yeni taksi’ projesinin ardından İstanbul’da plaka fiyatları düştü

<br />

İBB’nin ‘5 bin yeni taksi’ girişiminin akabinde İstanbul’da plaka fiyatları düştü

İBB Bakanı Ekrem İmamoğlu’nun belediye olarak 5 bin taksiyi kiraya vereceklerini açıklamasının akabinde taksi plaka fiyatları düştü.

DHA’nın aktardığı nazaran, cuma gününden evvel 2 milyon 200 bin TL civarında olan plaka fiyatları bugün 2 milyon TL dolayına indi.

Galericiler kararın gözden geçirilmesi istiyor

Bağcılar Oto Center’daki galericiler, kararın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi. Galericiler piyasada bir kargaşa yaşandığını belirterek, kararın gözden geçirilmesi davetinde bulundu.

Oto Center’de plaka alım-satımı yapan bir firma sahibi Gürsoy Atlı, İBB’nin taksi kararına reaksiyon göstererek başladığını söyledi:

‘Esnaf eski esnaf değil, anında İstanbul’u kilitler’

Kararı daha yeni duyduk. Piyasa tedirgin oldu. 8 ay evvel ‘plaka vereceğim, tefviz yapacakım’ dendi, artık kiralığa dönüldü. Piyasada bir kargaşa oluştu. Taksi esnafı ve taksi plaka sahibi olarak buna tepkiliyiz. Liderin bunu tekrar gözden geçirmesini isteriz. Artık 5 bin taksi dediği an önü açılmış oluyor. Yarın 20 bin mi olur? Yarın için önü açılmış oluyor bunun. Bölümde bir yanlışlık varsa, eksiklik varsa esnafla oturup konuşulur. Taksi plakaları 2 milyon 200 bin civarındaydı. Bir açıklamayla 2 milyon civarına indi. Esnaf ‘acaba plakama bir şey olur mu’ diye tedirgin oluyor. Belediyenin işi değil bu. Belediye kentte eksik varsa ne yapmalı? Ulaşım kolunda bir mahallede eksik varsa oraya araç yollamalı, hat kurmalı. Takside de eksiklik varsa araştırmalar yapılmalı ve rapor hazırlanmalı. Verdiğini de kabul etsek esnaf yürütmeyi durdurur. Yani şu an her şey hazırlansa da esnaf bunun yürütmesini durdurur. Esnaf eski esnaf değil. Anında İstanbul’u kilitler. Kimse plakasını satmasın. “

Plaka alım-satımı yapan Coşkun Çağlayan ise, “2 milyon 250 bin olduğum. Şu an 2 milyon. İstanbul’un şu an bu tür 5 bin kiralık taksiye gereksinimi düşünün düşünmüyoruz. Vesair saatlerde taksiler boş. bin 500 civarlarına çıkmaya başladı. Plaka sahip panik yapıp plakalarını satmamalı “ tabirlerini kullandı.

YBBüredeki birtakım büyükşehirlerin nüfus ve taksi plakası sayılarıyla İBB Yöneticisi İmamoğlu, mevcut 17 bin 395 plakanın ehil olduğunu, kente 5 bin yeni sarı taksi kazandıracaklarını açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Adliyeden kaçan zanlıda virüs tespit edildi, hakim, savcı ve polisler karantinaya incelendi

Hatay Valiliği: 11 bombalı eylemin faili 7 YPG / PKK’lı terörist Afrin’de yakalandı