in ,

İstanbul’un yeni Emniyet Müdürü Aktaş hakkında dikkat çeken detay

<br />

İstanbul’un yeni Emniyet Yöneticisi Aktaş hakkında dikkat çeken detay

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine nazaran, 1999 yılında Emniyet Umum Müdüriyeti bir araştırma başlattı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bir rapor hazırlaması istendi. Ankara emniyetinde bunun için çekirdek bir takım oluşturuldu. Zafer Aktaş’tı.

Yaklaşık 1 aylık çalışmanın akabinde ‘Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı’ başlıklı 46 sahifelik bir rapor hazırlandı. Raporda Aktaş’ın da imzası vardı. 19 Mart`ta tamamlanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne bağlı raporda FETÖ’nün devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlenir ve son maksadının ne olduğu anlatılıyordu.

‘Gülen 2 gün sonra’ tedavi ‘gerekçesiyle Amerika’ya gitti’

Raporda Gülen’in yapılanması ‘Dini motifli siyasi amaçlı bir terör örgütü’ olarak nitelendiriliyordu.

Bu tespit o periyoda kadar bu resmi olarak yapılmış birinci ve en net tespitti. Gülen bu rapordan iki gün sonra 21 Mart 1999’da ‘tedavi’ gerekçesiyle Amerika’ya gitti.

’21 polis ‘Telekulak’ soruşturmasının gayesi oldu ‘

Raporu hazırlayan devrin Ankara Emniyet Yöneticisi Cevdet Saral, istihbarattan sorumlu yardımcısı Osman Ak, İstihbarat Büro Yöneticisi Ersan Dalman ve yönetici yönetici yardımcısı Zafer Aktaş ve İstihbarat Şubesi hizmetinde Mahmut Çorumlu’nun da aramasında 21 polis daha sonra ‘Telekulak’ soruşturmasını gayesi oldu. Polisler uzun mühlet yargılandı.

Aktaş yapılır bir açıklamada bu süreç “1999’da emniyet teşkilatındaki koşut yapılanmayla ilgili rapor hazırlayan küme içerisinde yan aldım. Daha sonra terörist başı Fethullah Gülen’le birlikte Devlet Güvenlik Duruşması’na hata duyurusunda bulunanuk. Ondan sonra bir arada tasarlanmışık ve Türkiye’nin neden vilayetlerinde vazifelerde bulunuruk” sözleriyle anlatmıştı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Eski Trabzonspor Başkanı Usta alacağı 38 milyon TL’yi kulübe bağışladı

Erkek arkadaşının yüzüne kezzap atanan koronavirüs testi pozitif çıktı, 4 polis karantinaya alındı