in ,

Kılıçdaroğlu: AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum, bu sefalete ‘Dur’ demeyecek misiniz?

<br />

Kılıçdaroğlu: AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum, bu sefalete ‘Dur’ demeyecek misiniz?

CHP Umum Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) üzerinde küme içtimasında açıklamalarda bulundu. Kelamlarına 2017 yılında gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü ‘ne değinerek başlar Kılıçdaroğlu, “Kardeş olalım, arbede etmeyelim, evlatlar yatağa aç girmesin diye yürüdük. Biz, haksız bölgeye mahpuslarda çürüyen kardeşlerimiz için yürüdük. Kalemini satmayan, özgürce yazı yazan gazeteciler için yürüdük. Biz bu yürüyüşü hiçbir beklenti içinde olmayan adalet kalemi için yürüdük “ dedi.

Kılıçdaroğlu çünkü devam etti:

 • Hala birebir nokta mıyız, hayır. Ve biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizim bu türlü tarihi bir ihtiyacınızı var. Geleceği yürüdük, yürüyemeyenler bize destek oldu.
 • Altan Beyefendi ile Adalet Yürüyüşü ’nde açılır, ona sordum. Neden bu hoş memlekette birlikte yaşayamıyoruz? Neden birilerine pres yapacaksınız? İnsanlık tarihi, adalet uğraşı tarihidir. İnsanlık tarihi adaletin uğraşıdır. Gelen bütün peygamberler adalet için gelmişlerdir. Şık ahlak, liyakat için geldilerdir. Şayet kişiysen, insanlığının hakkını vereceksin.
 • Laflarıma gereken Bingöl sarsıntısı ile başlayacaktım, 5. 6 şiddetindeki zelzele bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Ona Allah’tan rahmet, ailesin sabır diliyorum. İstanbul sarsıntı için çok büyük riski yaşıyor. Sormayacak mıyız, 18 yıldır neden tedbir almadınız?
 • Hala çöken binalar var. Nasıl bir devlet idaresi anlayışları var, inanın anlamakta zorlanıyoruz. AK Parti’ye en çok oy çıkan noktalar, zelzelenin riskinin en ziyade olduğu bölgeler. Tedbir alınmıyor, bir rant arbedesi var. Doğarken eşit doğduk, ölürken de eşit öleceğiz. Nedir bu rant ve para hırsı? Neyi götüreceksiniz, vatandaş ekmek derdinde. Nedir bu hırs?
 • Sorun varsa, tahlil vardır. Türkiye’deki bütün sıkıntıları biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Türkiye güçlü bir memleket, kâfi ki parayı hengamında kullanın. Şu hafta bir CHP’li belediyelere bir anda söylemedim lakin şu anda onun bir belediye liderliğine teşekkür ederiz, tarih yazdılar. Yasak getirdiler, paralarına el koydular. Ne yaparlarsa yapsınlar, asla sitem etmeyin dedim. Onlar beis çıkarcak, siz yardım edemiyor. Vatandaş para gönderildi, banka hesaplarına el koydular. Münasebetiyle bizim belediye liderlerimiz çok güzel çalıştılar. 5 milyon aileye birebir yardım yapıldı. Asla bunun reklamı yapılmadı. Bizi üzen neydi biliyor musunuz, esnafın bile yardım paketine muhtaç hale gelmeseydi. 2 milyon aileye nakdi yardım yapıldı. 254 bin hanenin suyu açıldı. 21 binasında kirası ertelendi. 43 milyon 384 bin litre dezenfektan dağıtımı yapıldı. Mektepler, duraklar, yanlar, berber dükkanları, orada isteniyorsa orada paklık yapıldı.
 • Sıhhat çalışanlarına otellerde yan ayrıldı. 2 milyon 988 bin bina ve iş mahalline binada dezenfekte süreci yapıldı. Binaenaleyh belediye liderleriimiz elinden gelen her türlü çabayı gösterdiler, göstermeye de devam ediyorlar.
 • Adaletten laf ettik, adaletin peşinde koşan kümelerden biri de gazetecileri. Bir sayfada haksızlık varsa, onu haber yaparlar. Gazetecilerin klâsik bir kelamı vardı. Köpeğin kişisi ısırması haber olmadığını lakin insanın köpeği ısırması haberdir. Gazetecilerin önünde köstek içindir için yasalar içindir. Bizim anayasamızda da var. Basın hürdür, sansür edilemez.
 • Devlet, basın ve haber alma özgürlüğünü kontrol önlemleri alır. Devlet, taban taban zıt tatbikler içindirüyor. Geçen hafta iki gazeteci arkadaşımız, 4 gün tutuldu. Libya ’ya er gönderilmesi, OSO ’nun bir kanadının Libya’ya gönderilmesi herkesin bildiği bir şey. Fakat Türkiye’de vatandaş bilmesin, biz bilmeyelim. Niçin, saray rahatsız olurmuş. Olsunlar efendim. O denli bir ortam hazırladılar ki, medyanın yüzde 90’ını havuz medya haline getirdi. Oralarda besleme gazeteciler var. Ortak bir konumdan başlık atılıyor, hepsi birebirini veriyor. E doğal olarak vatandaşlar arasında almadı. Onlar da izlenen kanal sabote etmek istiyorlar.
 • Bizim yanlışımız varsa, yazsınlar natürel ki. Ama birilerinin talebi ile yazıyorsan, sen gazeteci başvurin kardeşim. O gazete, gazete değil. Bütün bunlar olmayınca çalışırlar, içtimaî medyayı nasıl ele geçiririz diye. 7 bin troll ile kamuoyu oluşturmamaya çalışılmış. Şu zavallılığa bakar mısınız, bütün medya elinizde ama tartınız yok. Münasebetiyle Müyesser Yıldız mahpusta, Barış Terkoğlu mahpusta, Barış Pehlivan mahpusta, Murat Ağırel mahpusta. Murat Ağırel, yolsuzlukları ortaya dökmesi ile bilinen bir gazeteci. Bu mevzuda uzmanlaştı artık. Hülya Kılınç mahpusta, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş.
 • Selahattin Bey’in eşine yönelik hücumda bulunanı evvel gözaltına aldılar sonra muaf bıraktılar. Şayet bir sorun varsa konuşursun, sende de akıl var, onda da lakin birileri akıllarını kiraya veriyor. Bu Keşfedin. Bu insanlar, insan ve hayvan sınıfına girmez. Hayvan bile bunu yapmaz. Bütün bu gelişmeler, bayana yönelik şiddeti artırdı. Korona içindir de önemlidir şiddetin artmaktadır görüyoruz.
 • 5 bin 114 hatun için muhafaza kararı verilmiş. Neden bu şiddet, yaratılan, herkesi değişken yoksulluk, sefalet bu şiddetin nedeni olabilir mi? Çöpten ekmek kırıntısı arayan bayanın sefaletini bunlar düşünüyor mu acep. Bilhassa AK Parti ’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Senin de burada bir içindiruğun yok mu? Sen de bu sefalete ‘Dur’ demeyecek misin kardeşim? Peygamber efendimiz hatunları koruyun derken, siz nasıl bıçakla saldırırsınız bayanlarımıza.
 • İran’dan çay ithal ediyorlar. Rizeliler oy veriyor. ‘ Beni ezebilirsin, Sırtıma binebilirsin, ağzımdaki lokmayı alabilirsin. Sana oy vereceğim ‘ diyorlar.
 • Bütün bayanlarımıza sesleniyorum, hanenizde huzur yoksa sebebi saray sosyetesidir. Tencereniz kaynamıyorsa, evladınız yatağa aç giriyorsa, sebebi saray sosyetesidir. Peder işsiz, evlat işsiz, ana işsiz, birebir konutta birbirlerinin yüzüne safra bakamıyorlar.
 • AK partili bir kardeşimiz çıktı ve televizyonda, ‘Kemalistleri devirmek için feto ile iş birliği yaptık ‘dedi. Münasebetiyle ilgili bir teşekkür borcumuz var. Biz bunu söylüyorduk fakat vatandaş, bunlar muhalif karşıtını söyler diyordu. Artık içerinden ve medyadan sorumlu birisi bunu açıkladı. Bunun nedeni olanların bilmesi gereken bir şey var. KPSS’yi kazandıktan sonra aday memur oluyorsunuz, şayet uygunsanız diyor ki asaletini onaylıyoruz. Çabucak şef olabilir mi? Hayır bir müddet çalışacak. Sonra yönetici yöneticisi olarak, daire lideri, umumi yönetici. Derhal yakalıyor birini yakından, sen şef olacaksın diyor. Şayet FETÖ ile işbirliği yaptığımızı kabul edeceğiz, Arp Mektebi talebelerinin ne hatası var. Önce savcı harekete geçti mi? Hayır, neden… Sarayın kaygısından.
 • Devleti, devlet olarak değil, intikam alacak organ olarak görüyorlar. Devleti nasıl soyarım diye düşünüyorlar. Geçenlerde bankalara atamalar yapıldı. Eski güreşçi arkadaşımız da bir bankanın idare heyetine atandı. Hepimizin gurur duyduğu bir kişi, bir sporcu lakin banka idaresinde ne işi var. Hatırlarsınız değil mi burada bir adamdan kelam yüzündentik, bir kişi hastaneye vazifeli olarak atanıyor ve birinci derecede iş, hastaneyi soymak oluyor. Siz alıyorsunuz birini, bankaya atıyorsunuz lakin bankanın b’ini bilmiyor. Lakin kardeşim, bu banka banka ile ne ilgisi var. Bu kardeşimden bir istirhamım var, elde ettiğin muvaffakiyetleri gölgelemek istemiyorsan, o koltuğa oturmayacaksınız kardeşim.
 • (Emeklilikte yaşa takılanlar) Bu türlü bir garabet yerkürenin hiçbir noktasında yok, seçtiğiniz kumpası da değiştireceğiz.
 • Bütün belediye liderlerimize çağrımdır, maske dağıtın, sessiz ortam sağlayın, dezenfektan, su ve kalem bulunduğuuracaksınız. Sormak lazım. Diyelim ki bu evlatlarımızdan birisi virüse yakalanmış, bu evladın nasıl hakkını koruyacaksınız. Bunları bilmiyoruz ama önümüzdeki süreçte başlar göreceğiz.

 • Bütün arkadaşlarımız ve bizi dinleyen bütün vatandaşlarımın bunu bilmesi gerekiyor. Personele, çiftçiye dediler ki, konutlarınız çekilin ve rahat olun. Türkiye ne dedi, meskeninize çekilin, dışarı çıkarsan ceza keserim dedi. Vatandaşlar, bankadan borç çekmek zorunda kaldı. Saf bu türlü yaptı. AKP ise bir aile devleti değil, hanedan devleti olarak davranıyor. En büyük fedakarlığı bütün memleketlerde devlet yaptı, hiç meraklanmayın dediler. Hasebiyle siz çevre devletin garantisi altındasınız dediler. Biz de ise devlet hiçbir Fedakarlık yapmadı. En büyük fedakarlığı bütün devletlerde devlet yaptı, hiç meraklanmayın dediler. Münasebetiyle siz çevre devletin teminatı altındasınız dediler. Bizde ise devlet hiçbir fedakarlık yapmadı. Bütün vatandaşlarımızın bu üç kuralı bilmesi gerekiyor. 40 yıldır bu devlete vergi veriyoruz lakin 40 gün bize bakamadılar. 40 yıldır devleti yönetenleri suçlamak gerekiyor.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Selçuk: Koronavirüs tanısı konan sınav ayrı binalarda sınava girebilir, hastanedeyse sınav hastanede olur

Eski Trabzonspor Başkanı Usta alacağı 38 milyon TL’yi kulübe bağışladı