in ,

MHP’li Yalçın: Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır

<br />

MHP’li Yalçın: Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır

MHP Umumi Lider Yardımcısı Yalçın, yazılı yazılıda Ayasofya konusunun çok istikametli tahlil edilmesini istedi. Ayasofya ile ilgili onu Yalçın, Ayasofya’nın ilişkiliyla bir medeniyet tasavvuru bildiri ettiğinin altını çizdi.

Yalçın, Ayasofya’nın, büyük bir ana kubbe ve onu küçük kubbelerle zarif minarlarından ibaret içindirına işaret etti. Yalçın, Ayasofya’nın İstanbul’daki bütün ibadethane ve camilerden farklı, hususi bir mekana ve kıymete olduğunu belirtti.

Yalçın, “Ayasofya’ya, fethin, kıyamete kadar koruma edilmek üzere, klâsik Türk hoşgörüsünün ve devlet anlayışının sırları işinizde. Ayasofya, Türkçe “ değerlendirmesinde bulundu.

‘Ayasofya üzerinde tasarruf hakkı Türk milletine aittir’

“Ayasofya fetih ve kılıç hakkıdır. İstanbul’un sahibi kimse, Ayasofya onundur. Hasebiyle Ayasofya üzerinde tasarruf hakkı da Türk milletine ait” sözlerini kullanan Yalçın, şöyle devam etti:

“Hayat sürdüğümüzün topraklarında kıyamete kadar hükümran olacağımıza işaret eden ve egemenliğimizin göstergesi olan Ayasofya Camisi, milletimizin vicdanına, namusuna, onuruna ve haysiyetine emanet edilmiştir. Hiç kimse olduğunu Vatikan ya da Ortodoks Ayasofya’nın müze statüsünde tutulmasına destek, Bizans’ı ihya ütopyası peşinde koşan izansızlara takviye kuvvet hizmetidir. “

Yalçın, Ayasofya’yı turistik statüye sığdırma eforlarını ‘küstahça bir Bizans artığı yaklaşım’ olarak nitelendirdi. Ayasofya’nın hiçbir devleti, mahfil, cemaat yahut topluluğun keyfi için pazarlık konusu edilemeyeceğinin altını çizen Yalçın, belirtti:

“Ayasofya’nın ibadete açılmasının maddi kayba yol açacağı tezi, turizm geliri kaybından samimiyetle telaş edenlerden çok, kapitalizmi diyanet ve meslek edinen materyalistlerin savı, yabancı mahfillerden para ve talimat alanı önemli beslemelerin savıdır. Türkiye’nin egemenlik haklarını kullanmanız için Almanya’dan, Rusya’dan, ABD’den, hele de Yunanistan’dan icazet kullanmak nerede olduğu içindir? “

Perinçek’e tenkit: Ulusal egemenliğimizin Ayasofya üzerinden vesayet altında daha çokça bekletilmesi isteğimiz yoktur

Yalçın, “Ayasofya sudan bahanelerle müze kaldıkça, egemenlik haklarımız bilezik diye yutturulan cilalı turistik prangaya mahkum edilmekle kalmayacak; düşünceler ideolojileri, diyaneti ve siyasi vesayetin kara gölgesi altında tutuklu olun” açık yapılır.

MHP Umumî Yöneticisi Devlet Bahçeli’nin Ayasofya ile ilgili açıklamalarını ‘siyasi tahrik’ olarak değerlendiren Vatan Partisi Umum Yöneticisi Yalçın Yalçın, “MHP olarak, ulusal egemenliğimizin Ayasofya üzerinden pranga ve vesayet altında daha ziyade bekletilmesi isteğimiz yoktur” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Duruşmalar başladı, İstanbul Adalet Sarayı önünde uzun kuyruklar oluştu

Eski eşinin iddiaları hakkında yargıya başvurdu