in ,

Özkan: İkinci bir pik noktası yaşayabiliriz

<br />

Bilimsel üyesi Prof. Dr. Özkan: 2. bir pik noktası yaşayabiliriz

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Öğretim Üyesi ve Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, olağanlaşma gerekinin ikinci haftasında günlük vaka sayılarında gerekenler kıymetlendirdi.

Günlük vaka sayılarının bir mühlet 800-900’lerde gittiğini hatırlatan Özkan, “Salgını denetim altına almıştık, sıhhat işçimiz, hastanelerimiz çok yeterli çalışıyordu, işler yolundaydı, vaka sayılarımız azalmıştı, ölümlerimiz azalmıştı değil, eskisi olduğuna olmayacağız, üç tane kuralımız var ‘demeliydik “ tabirini kullandı.

Özkan, bu süreçte topluluk davranışının çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, düşünüyorum dedi:

“Öbek öbek bilhassa birtakım vilayetlerde vaka artışları oldu. Dikkat ederseniz buralarda taziye ziyaretleri, nişan altında küçük toplanma aktiviteleri yapıldı. Toplumsal ara, maske takmak ve el hijyeni çok kıymetli Şayet bu tür yapmazsak, önemsemezsek, ‘Bana bir şey olmaz, oğlumun düğününü yapayım, gün sonu bendeydi günümü de yapayım bir toplantıda karar sorumluluğunu almamıza neden olabilir. Topluluk olarak biz sorumluluk taşımalıyız. Artık kendi sıhhatimizin öz tasarlamak için taşımalıyız. “

‘Bu rakamlardan’ korkalım ‘demiyorum lakin tedbir almalıyız’

Özkan, yapmaya devam etti: ekim-kasımınıza 2. bir dalga olabilir ‘dediğini hatırlatan Prof.

“O yüzden ‘ekim-kasım seçtiğiniz da dikkatli olmalıyız, kurallara devam etmeliyiz’ diyorduk. Bu süreçte salgın eğrimiz aşağı gerçek gidiyordu lakin son günlerde tekrar bir yükselme var. el hijyeni kuralına uymazsak, akıllıca yeni bir pik kullanarak gerçek ilerleyebiliriz. Maskeyi takmaktan bunalıyoruz lakin düşünün; hastaneye yattığımızda teneffüs cihazında olmaktan katbekat uygundur. “

Özkan, topluluk olarak tedbir almak için tabir ederek, “Bu rakamlardan ‘korkalım’ demiyorum fakat tedbir almalıyız. ‘Evde kal’, ‘maske tak’, ‘mesafeye uy’ derken topluluk yoruldu. Biz Türk topluluğu olarak çok seviyoruz sarılalım, tokalaşalım, temas edelim lakin bir müddet için buna ara Kendi gibihhüç işçisi, sıhhat sistemi, başkanlarımız sıhhatimizi himayeye bizi daha refah içinde yaşatmaya çalışıyorlar bizim kullandığınız ferdi sorumluluklar da var. ‘Sağlıklıyım, illetim yok, gencim, istediğim şekilde gezerim bu hastalık bana bir şey yapmıyor’ Zira herkesin nasıl bir bağlamanız için neden olduğunu bilmiyoruz. için kul hakkına girmiş oluyoruz “ diye konuştu.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Burdur’da 20 gündür koronavirüs vakası görülmedi

2020 Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri sahiplerini buldu