in ,

Yalçın: Vaka sayısının bu olduğuna düşmesi çok önemli

<br />

Prof. Yalçın: Vaka sayısının bu periyotta düşmesi çok kıymetli

Ata Nevzat Yalçın, 15 Mayıs yaklaşık yaklaşık 1700 önce vaka sayısı olduğunu, Mayıs ahir ise günlük olaydırının 983 ‘ e kadar düştüğünü hatırlattı. Yalçın, 1 Haziran sonrası, yeni sıradanlaşma adımlarıyla son 3 günde vaka sayısında artış yaşandığını belirten Prof. Dr. Yalçın, maske tasarrufu, el hijyeni ve içtimaî gereksinimleri kuralına dikkat etmenin uzun vadede çok değerli olduğunu kaydetti.

Ata Nevzat Yalçın, şu an bir numara dalganın artçılarının devam ettiği, sonbaharda oluşabilecek vaka artışının halk sıhhatini tehdit edebileceğini söyledi.

‘Birinci dalganın artçıları devam ediyor’

Ata Nevzat Yalçın, “İnsanların devir hengam bu kurallara aldırış etmediklerini gözlemliyoruz. Bu durum biz sağlıkçıları çok üzüyor. Bu işler çözülebilir. Yaz aylarında vaka sayılarının daha da düşmesini beklerken, hala bir numara dalganın artçılarının devam ettiği görülüyor. Sonbahar ve kış periyodu zati soğuk ve teneffüs yolları enfeksiyonlarının daha ağır olduğu bir devir. O devranda oluşabilecek vakalar bizi tehdit edebilir. Bu önemli vaka sayılarının bu periyotta düşmesi çok önemli “diye konuştu.

Ata Nevzat Yalçın, “Maskenizi günlük 3-4 seferde. Bir maskeyle günü geçirmeyin. El yıkama alışkanlığımızı arttırmamız gerekiyor “dedi.

‘Denizden sonra da maske takın’

Yalçın, “Deniz etkisinden faydalanın. Deniz içeriği altında kış döneminde kavrama ve gibisi marazlara daha az yakalanmamızı sunmaktadır. Denizden yararlanmak değerli. Ancak burada da tedbirlerimizi almak zorundayız. Denizden çıktıktan sonra da kesinlikle çevre arayı korumak, maskemak için günlük yaşantımıza devam etmemiz gerekiyor. Havuzlarda da birebir formda benzeri tedbirlerle yaşantımızı sürdürmemiz gerekiyor “diye konuştu.

‘Entübe sayısı azalsa da yeni vaka sayısı artıyor’

Ata Nevzat Yalçın, “Zatürre göre ağır illetleri seyreden küme azaldı. Bu kıymetli bir şey. Bu hastaneye yatan vaka sayısının da azaldığını gösterir. Entübe edilen hasta bireylerin sayısı da azalıyor. Bunlar düzgün biçimde. Lakin umumi olarak yeni vakaların handikap oluşumları “dedi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kemal Sunal hatıra parası basan şirket yetkilisinden açıklama

Mersin’e giriş-çıkışlara 15 gün ‘eylem’ kısıtlaması