in ,

AK Parti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Acun Ilıcalı raporu

<br />

AK Parti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Acun Ilıcalı raporu

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında evvelki gününüz Merkez Yürütme Heyeti (MYK) içtimasında, 92 sahifelik dijital medya raporu sunuldu.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mahir Ünal’ın yaptığı sunumu dinleyen Erdoğan yasa çalışmasının bir evvel Meclis gündemine gelmesi talimatı verdi. Rapordan gençlerle ilgili saptamalar özetle şöyle:

  • 16-23 yaş olan ve Z kuşağı olarak isimlendirilen nesilden 7 milyona yakın genç 2023`te birinci kez oy kullanacak. Araçlar içinde doğdukları yeni medya sistemi, devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla önümüze çıkıyoruz. Buna karşılığımız dijital Türkiye ile ilgili.

Acun’un Instagram’da 3 milyon seyirciye ulaşması değişime örnek

  • YouTube’da bir günde ünlü olan müzikçiler milyonlarca varsayılan izleniyor. Acun Ilıcalı’nın hiçbir televizyon kanalında ulaşılamayacak biçimde Instagram canlı yayınında anlık 3 milyon seyirciye ulaşması medya sistemindeki değişime bir örnek.
  • Z kuşağı için çevre medya çok değerli. Cambridge Analytica vakasını bizlerle anlatıyorsa, bu yeni Z kuşağı genç seçmen kitlesi için kullanın.
  • 24-37 yaş arasındaki milenyum kuşağı görüntü ve televizyonu internet üzerinden daha çok takip etmeye başladı. 16-23 yaş arasındaki Z kuşağı ise salgınla birlikte daha çok çevrimiçi içeriğe yöneldi.

4 aşamalı aksiyon planı

Rapora nazaran hareket planı 4 aşamadan oluşacak.

1. aşamada etik farkındalık oluşması, 12 unsurluk dinamik kuralların daha yeterli olmasını da ihtiyaçacak.

2. aşama ‘dijital farkındalık’ olacak. Z kuşağına yönelik farkındalık çalışması yapacak. Z kuşağı için ‘dezenformasyon’la uğraş edilecek.

3. aşamada ‘yerel ve global farkındalık’ mekan alacak ve hususla ilgili yasallaşma fazına geçiş yapılabacak.

4. aşama ise ‘yasal düzenleme’ olacak.

Fransa örnek gösterildi

Toplumsal medya ile ilgili kanun çalışması için hazırlıkların başladığının belirtildiği raporda, Fransa’nında içtimaî medyada bulunan ‘zararlı’ içeriklerin 60 dakika içinde kaldırılması mecburî yapan kanun örnek gösterildi. Raporda, “Ülkemizde de içtimaî medyayı terör örgütlerinin emellerine hizmet edecek, nefret, tehdit, taciz, gaye gösterme altında cürümleri işleyecek denildi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Erdoğan ile Bahçeli bir araya geldi: Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü

Türkiye Be-200 amfibi uçaklarını kira süresi tamamlanıyor sonra satın alabilir