in ,

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer: Alarm zili çalıyor

<br />

Bilimsel üyesi Prof. Dr. Tezer: Alarm zili çalıyor

Koronavirüs Bilim Heyeti üyesi ve Gazi Üniversitesi Evlat Enfeksiyon Marazları Mütehassısı Prof. Dr. Hasan Tezer, 1 Haziran’dan itibaren süreli sıradanlaşma periyodunda koronavirüs günlük vaka sayılarında kullanılan ülkeler kıymetlendirdi.

Sıradanlaşmanın beraberinde sair devletlerde de vaka sayılarında dalgalanmaları getirdiğine dikkat çeken Tezer, bu devirde maske, aralık ve aklık kurallarına uymanın çok olduğu söyledi.

Sıradanlaşma kavramının Türkiye’de yanlış anlaşıldığını göstermektedirüğünü belirten Tezer, “Normalleşme süreci işlerin bittiği, artık koronavirüsün memleketimizde sadece manasına gelmiyor. dedi.

Virüsün ultraviyole ışınlarından, nemden ve sıcaktan etkilendiğini, bulaşıcı faktörlerini kaybettiğinin bilindiğini hatırlatan Tezer, “Ama temas arttıkça, maske takmadıkça, 1. 5 metreden daha çokça yaklaştıkça, uzun vade sohbet ettikçe, bilhassa 15 dakikanın düğmesi sohbetlerde kalabalık noktalarda bulaş da kaçınılmaz” diye konuştu.

‘Vaka sayılarında 5 gün üst üste artış halinde olmalı, bu işlerin bir alanda karşıt gittiği manasına gelir’

Tezer “İsterse kış virüsü olsun, 900’lü rakamlardayken 1500’lü rakamlara geldik, alışılmış ki bizim için bu uyarıcı olup olmadığını, yani çok önemli bir ihtiyaç Bizim için bir alarm diye düşünün, 1500’lü rakamlar, Vaka sayılarında 5 gün üst üste artış olacak şekilde bu işlerin bir mahalde başka gittiği manasına gelir. Bu, ‘alarm, zil çalıyor, dikkat edin, bakın daha ziyade kurallara uymazsanız rakamlar arıyoruz’ demek “ tabirlerini kullandı.

‘En sık yapılan yanlış ziyade özgüven’

Tezer, vaka sayısılarındaki artış nedenlerine ait olduğunu söyledi:

“En sık yapılan yanlış fazlaca özgüven. İnsanlarımızda olan ‘Bana nasılsa bir şey olmaz’ Yanlış bir algı. Güya artık salgın bitti. Sonuç ekranında ekranlarda tüm yerkürede. Kişiler ruhsal olarak maskeyi takıyorlar, alınmaları, çenelerine, burun açık ve onu bir aksesuar için gereklilar. Kalabalık içerisine artık büyük bir özgüvenle girmek, kalabalıkta bulunmak. Bunlar maatteessüf rakamlarımızın artmasına sebep oldu. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bodrum`a turistten önce korsan taksiler akın etti

Türkiye’de Netflix abone sayısı 1. 7 milyonu geride bıraktı