in ,

Bodrum`a turistten önce korsan taksiler akın etti

<br />

Bodrum’un turistten evvel korsan taksiler akın etti

Serinin ekranındayla birlikte yerli turist tatil beldelerine akın neden bunu görmek gören korsan taksiler de yola düştü. Korsan taksiler, Türkiye’nin her noktasından tatil beldelerine taşıma yapıyorlar.

En ağır müşteriyi Bodrum’a taşıyan korsanlar, Bodrum’da de havalimanı ve kazalar arasında taşımacılık yapıyor. Bodrum’daki turizmciler şikayetçi, bunun için broşürler dağıtan, insanlara fiyat ve kampanya bildirileri.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberinde İstanbul- Bodrum arası fiyatı sorulan korsan taksi, feribot ve otoban fiyatı dahil fiyatın 1. 650 TL olduğunu aktardı. Şayet Osmangazi köprüsü ve otoban talep edilirse bunun fiyatını yolcunun ödemesi hakkında belirtti.

Habere nazaran, otobüs ve uçaklarda içtimaî ara kuralı nedeniyle fiyatların arttığı ileri süren korsan taksici, “ Onlar pandemiyi fırsatçılığa çevirdi. Fotoğraflar geçen yılla birebir “diyerek yasadışı süreçlerini örtüp taşımacılık kesimini ise fırsatçılıkla suçladı.

‘Ceza almanızı istemeyiz’

Mümkün bir yakalanma içindir ceza bölge miyiz? “sorusuna ise bir farklı korsan taksici,” Otobanda kimse çevirmez, çeviren de biz korsan mıyız değil miyiz bakmaz, sadece HES kodu ve GBT sorgularlar. Lakin Bodrum içinde çevrilebiliriz. O vakit kuzen olduğumuzu ve birlikte tatile geldiğimizi söylersiniz. Yoksa boy ceza keserler. Bizim için sorun değil. En ziyade aracı bağlarlar, sair araçla devam ederiz. Sizi düşünüyoruz, ceza almaktadır istemeyiz “dedi.

İstanbul-Kemer için 1,600 TL, İstanbul-Çeşme için de 300 TL fiyat verdi.

“Daha ağır yaptırımlar gelmeli”

Bodrum’da turizm taşımacılığı meydanında hizmet veren PEDASA Turizm’in sahibi Kerim Günay, korsan araçlarda teftişlerin sıklaştırılması içindir dedi.

Günay, “ Kol bu yıl problemli bir süreçten geçiyor. Yasadışı iş yapıp bir boy uzunluk ilan veriyorlar. Her yıl önce bu durum için daha ağır yaptırımlar gelmeli yoksa önüne geçilemez “ dedi.

‘10 günde 500 otomobil geldi ’

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bodrum temsilcisi Yüksel Aslan, “Korsan taksicilerin pandemiyi fırsata çevirdiğini belirten Turist gelmeden korsanlar geldi. Geçen yıl yaptığımız kontrollerde bine yakın korsan taksi tespit etti. Bu yıl 10 günde 500’e yakın korsan geldi. Burada sadece taşıma yapan acenteler var. Taksiciler var. Kişilerin ekmeğiyle oynuyorlar “diye konuştu.

‘Minibüsler de kaçak çalışıyor’

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Yöneticisi Mustafa Yıldırım, sadece taksi değil minibüslerin de korsan taşımacılık yaptığına dikkat çekti. Yıldırım, “Bu taksilerin ise murakabesi kullanabilmek için virüsü yayma riski çok yüksek. Virüsü öteki kullanımınıere bu araçlar taşıyor” açılır konuştu.

“El odasında dağıtıyorlar”

Bodrum Şoförler Odası Yöneticisi Hasan Kablı, korsanların kontrolünden hiç çekinmediğini belirterek, “Bir araç bağlansa farklı araçla devam diyorlar. Aldıkları cezanın parasını bir haftada çıkarıyorlar” dedi. Korsan taksilerin Bodrum’da broşürler dağıtıp iletiler, anla anlatan Kablı, “İlçeler arası ve havalimanı tarifeleri paylaşıyorlar.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul’da ‘kaçak hastane’ operasyonu: 2’si doktor 5 Suriyeli gözaltına alındı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer: Alarm zili çalıyor