in ,

Ergüder: Yeni vakalar buz dağının görebildiğimiz kısmı

<br />

Ergüder: Yeni vakalar buz dağının görebildiğimiz kısmı

Yerküre Sıhhat Örgütü (DSÖ) Türkiye Program Başkanı Prof. Dr. Ergüder, tüm yerkürede koronavirüs neden yeni vaka sayısı ve ölümlerin arttığını söyledi.

Ergüder, “Bugün sadece vaka sayısı 8 milyonu aştı, mevt sayıları da 450 bini geçti. Salgının merkezi daha çok Amerika kıtası oldu. En son Çin’de de birinci kez uzun bir hengam sonra 100’e yakın vaka görüldü. dedi.

‘Bağışıklık seviyesi düşük oranda’

Ergüder, DSÖ’nün salgının ne hengam biteceğine dair bir öngörüsünün olmadığını tabir ederek, yapmaya devam etti:

“” bu hususla ilgili birkaç tane senaryo var. Ya bu salgınla ilgili bir aşı bulunacak ve yaklaşık yerküredeki 7 milyar insan aşılanacak ya da bir ilaç bulunacak O maske şu an bir maske takmak, 1 .. seçenek; topluluğun yüzdesi 60’ı bağlanma kazanacak ve virüs bulaşacak insan bulamayınca da ortadan kalkacak. 5 metrelik içtimaî aralığa uymak ve el yıkamaktan sair illetle savaşmak için bilinen bir yol ne yazık ki yok. “

‘Vaka sayılarını en az 6-7 ile çarpmak lazım’

Ergüder, virüsün faal bir halde hala ortada dolaşabilir ve bulaşma riskini kaybetmediğine dikkat çekerek, “Türkiye’de de ne yazık ki oğlu 4 gündür vakalar artıyor lakin düşünün yerkürede şu anda bizim tespit edebildiğimiz durumlar. Yani yüzde 80’in asemtomik olması, test yapılan faktörlerin olduğu için test etmeyi tercih eder. 6-7 ile çarpmak lazım “ sözlerini kullandı.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İstanbul açıklarındaki sahipsiz 7 gemi satışa çıkarıldı

AK Parti ve MHP’ye ret: ASKİ’de Mansur Yavaş’ın itirazı kabul edildi