in ,

Ersoy: Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor, Eyüp’e bile gidebilir

<br />

Prof. Ersoy: Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor, Eyüp’e bile gidebilir

Jeoloji Mütehassısı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Hem Marmara kıyılarını kazdık hem Türkiye kıyılarını. Marmara’da oğlu 3 bin yıl içinde 25’ten çokça tsunami izi bulduk. En oğlu 1894’te yaşanmış. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gidebilir “ dedi.

Haber Küresel televizyonunda açıklamalarda bulunan Jeoloji Bilirkişisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bir izleyicinin sorduğu “İstanbul Maltepe’de yaşayanlar mümkün büyük bir sarsıntıda tsunamiden korkmalı mı?” sorusuna cevap verdi.

‘Marmara’da 3 bin yıl içinde 25’ten çokça tsunami izi bulduk’

Ersoy, şu sözleri kullandı:

“Ben hem sarsıntı uzmanıyım hem de tsunami uzmanıyım. Bu bahiste memleketler arası bir ekipin kesimi olarak yayınlarımız da var. 25’ten ziyade tsunami izi bulduk .. Hasebiyle Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de 50’ye yakın senaryo var. Marmara’nın neresinde tsunami olursa, hangi noktaya, kaçıncak ne kadar yükseklikte dalga gelir diye şeyler var. Bu bizim Marmara için gerçeğimiz. “

‘Eyüp’e bile gelebilir’

Şükrü Ersoy, muhtemel bir tsunamide dalgaların yüksekliklerine ait ise içindir dedi:

“Elbette bu tsunami okyanuslar kadar olmaz. Maksimum 3 metre ancak 1 metrelik su bile öldürücüdür. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gidilebilir. Bu cins varyasyonlar var. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Piyasalarda son durum: Dolar 6. 84’ten işlem görüyor

Emine Erdoğan’dan dünya liderlerinin eşlerine koronavirüs mektubu