in

İsrailli araştırmacılar, ampullerle ortam dinlemesi yapmanın yolunu buldu

<br />

İsrailli araştırmacılar, ampullerle ortam dinlemesi yapmanın yolunu buldu

İsrail’in Negev Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü ‘nden araştırmamacılar tarafından hazırlanan ve bunların bir makalede, bilgisayar korsanlarının ampullerde titreşimler

Araştırmacıların ‘Lamphone’ ismini değiştir bu teknik, sesin meydana getirdiği hava basıncıyla ampullerde meydana gelen titreşimleri yakalayarak ses haline getiriyor.

25 metre aralığa kadar dinlenebiliyor

Araştırmacılara nazaran bu teknikle 25 metreye kadar inceleme konuşmalar dinlenebildi.

Makalede, “Asılı ampulün çok hafif titreşmesine neden olan bu yüzeyindeki hava basıncında gerekli dalgalanmaların, pasif, dışarıdan ve gerçek devirli olarak konuşma ve müziklerde gezinmek için sözleri taraf aldı.

Makaleye göre sözgelimi teknik üç teknolojiyle çalışıyor; teleskop, teleskopun üstüne monte edilmiş bir elektro-optik sensör ve sesi yakalamak ve işlemek için bir ses sistemi.

Google Cloud Speech API ve Shazam örneği

Bir odada bir konuşma gerçekleştiğinde ses, ampulün yüzeyindeki hava basıncında dalgalanmalar yaratarak titreşmesine neden oluyor ve analog elektro-optik sensör daha sonra bu titreşimi optik bir sinyal olarak yakalıyor.

Makalede bunun nazaran teknik, Google Cloud Speech API’nın konuşmaları yakaladığı ve Shazam ve SoundHound tatbiklerinin müziği yakaladığı halde 25 metre uzaklığa kadar konuşmaları ve müzikleri yakalayabiliyor.

Trump’ın konuşması dinlendi

Başkaca araştırmacıların, bir testte ABD Lideri Donald Trump tarafından evvelden kaydedilmiş bir konuşmayı saf bir halde yakalayabildiği kaydediliyor.

Bir sair testte ise araştırmacıların, The Beatles kümesinin meşhur ‘Let It Be’ modülünü uzaktan dinlediğiniz belirtiliyor.

Tekniğin ‘menzili’ uzatılabiliyor

‘Lamphone’un sesi yakalaması için sadece hafif titreşimler içindir,’ kurbanların ‘direkt dahlini gerektirmiyor. Farklı birlikte tekniklerin 25 metrelik bir menzile sahip olması gereken seçenek, farklı lens çaplarına sahip teleskopların bulunduğu, daha uzaktaki seslere ulaşılabilecek imkan verebiliyor.

Başkaca makalede, ‘Lamphone’dan kaçmanın yolunun da daha az ışık yayan daha zayıf ampuller kullanmak olacağı tabir ediliyor. Bundan kaçmanın gayrı tekniğinin olduğu, daha ağır bir ampul ile titreşimi incelediği söyleniyor.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Wushu Federasyonu Başkanı’nın kızı turnuvaya hakem ve sporcu olarak katıldı: Annesinin de hakemliğiyle şampiyon oldu

İstanbul, Ankara ve Bursa’da açıklamalı maske takma zorunluluğu getirildi