in ,

İstihdam kalkanı paketinde 8 milyon üniversiteliye yarı zamanlı iş fırsatı

<br />

İstihdam kalkanı paketinde 8 milyon üniversiteliye yarı zamanlı iş fırsatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 milyon üniversiteli gencin ihtiyaç edilmesini kolaylaştıracak. Yeni çalışma modelleri ve teşvikler mahal alıyor. Maddelerde “kısmi vadeli çalışma” olarak tanımlanmış part-time ilgili toplumsal güvenlik, yıllık müsaade, kıdem tazminatı haklar teminata alındığı, 25 yaş altı şartda da tartışıyor. Genç çalıştıran patrona sigorta priminde indirim yapmak, 1 ay içinde 10 günden az çalışanların iş kazası ve meslek marazı sigortası devlet karşılayacak.

Eksik günler tamamlanabilecek

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine nazaran kısmi periyodik çalışma akdine odaklı olarak ayda 12 gün prim yatırılır kişi, eksik günlerini iki yolla tamamlayabiliyor. Çalışmaya devam ettikleri için 18 gün önce primini ayrıyeten ödeyebiliyor. Bir öteki formül de eksik günleri ileride, emekliliğe yakın bir tarihte borçlanma yoluyla yatırım yapıyor. Yasal düzenlemeler gençler kalan primleri isteğe bağlı olarak ödeyebilecek.

Gençlerle muayeneyen periyodik iş akitleri iki yılı geçmemek üzere objektif koşul aranmadan ve işin niteliğine bakılmak üzere zincirleme yapılabilirilecek. Hem kamuda hem de hususî kesimde giriş şablonları iş bulmaları yapılmaktadıracak. Böylelikle, kapsamdaki çalışanlar daha kolay iş bulabilecek, patron daha esnek bir şekilde sağlanabilecek. Gençlerin deneyim ve beceri kazanmalarını sağlamak ve patronların gençleri tercih etme orantısını azaltmak için gençlerin istihdamı desteklenmiş olacak. 25 yaşından küçük olanlarda çalışma gün sayısı 10 günden az olanlar için prime esas günlük çıkar alt sonunun yüzde 2’si orantısında (aylık yaklaşık 59 lira) iş kazası ve meslek marazı sigortası primi ödenecek.

Emeklilik primi devletten

Tam vakitli çalışmadan kısmi devirli çalışıyor geçen çalışanlar için gelir vergisi istisnası tanınacak. Kısmi vakitli çalışmak geçilenden arta kalan bakiye gün sayısı kadar, emeklilik primlerini devlet ödeyecek. Yeni model şahısların çalışma mühletini gerektirirken tıpkı işin birden ziyade kişi tarafından yapılmasına da imkan tanıyacak. Son 1. 5 ülkede mevcut çalışana ek olarak alınan her türlü maliyet fiyatı yüzde 40’ı da devlet tarafından karşılanacak.

Sigortalı olarak çalışacaklar

İş Kanunu’na nazaran, emekçi ve patron gereksinimlerini münâsib biçimde iş kontratı yapabiliriliyor. Yarı zamanlı çalışanlar için “kısmi süreli” kontrat açıiliyor. Primer gençlerin sigortalı olarak çalıştırmayı teşvik edecek. 45 saat olarak uygulanıyor. Kısmi vadeli bağıt de haftada 30 saat ve ayrıntılı mühletler için yapılıyor. Menfaatleri, tam vadeli emsal çalışana nazaran çalıştığı mühlete orantılı olarak ödenir.

Gençlerden ağır talep var

Türkiye’de yarı zamanlı çalışma nispeti yüzde 9’larda kalırken, Avrupa’da bu rakam yüzde 18. Aile, Çalışma ve Içtimaî Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İsviçre’de nispetin yüzde 40’lara yaklaşmayı söyledi. Selçuk, “25 yaş arasında daha çok nasıl çalışıyor çalışmanızı, nasıl çalışırsanız yapın. dedi.

100 bin işyerinde yarı zamanlı iş

100 bin işyerinde yarı zamanlı çalışma yapılıyor. Yarı zamanlı çalışan işyeri sayısı en yüksek olan dal 17 bin 320 işyeri ile ‘toptan ve perakende ticaret’, en düşük de “elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı” bölümü. İŞKUR, esnek çalışma modellerinin yaygın olduğu hizmet kolunda kaliteyi içindir için meslek kursları düzenleniyor, kollara koordinasyon girişimi oluşturuyor. Gençlerin eğitimlerini iş ömürleriyle birlikte rahatça sürdürmeleri sağlaracak. İşgücüne meslekler arası muvakkat kolaylaştıran esnek beceriler kazandırılacak.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Eda Demirci, şiddet şiddet iddialarını reddeden Küçükkaya’yı yalanladı: Benim canlı şahitlerim var

Meteorolojiden sel ve su baskını uyarısı