in ,

Leyla Aydemir davasında savcı mütaala verdi: Fikir birliği içinde öldürdüler

<br />

Leyla Aydemir davasında savcı mütaala verdi: Fikir birliği içinde öldürdüler

Kent yerinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 evladından 6’ncısı olan Leyla Aydemir, Ramazan Bayramı münasebetiyle jel olduğu dedenin yaşadığı Bezirhane köyünde, 15 Haziran 2018 tarihinde kayboldu. Leyla’nın 18 gün sonra, köye 3 kilometrede Kurbanere mevkisinde cansız vücudu bulundu. Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir (33), 18 Temmuz günü ‘kasten öldürme’ hatasından tutuklandı.

Nisan ayının duruşma, koronavirüs önleme çalışmaları 3 Temmuz’a ertelenirken, Cumhuriyet savcısı, esas hakkında mütalaasını bugün duruşmaya sundu.

Peder Nihat Aydemir ile sanık Besim Dursun’un oğlunun Kanada’ya gönderilmesinin nedeni para sıkıntısı olduğu anlatılan mütaalada, sanık Dursun’un hadiseden birkaç yıl evvel Aydemir’e, “Yemin olsun ben sana ciğer sıkıntısını yaşatacağım, ben seni ciğerinle terbiye edeceğim” diye kelamlar söylediği kaydedildi.

Yusuf Aydemir ve Besim Dursun’un konuttan sık sık çıkıp, geri döndüklerini bildirdiği sözta mütalaada, Leyla’nın sanık Dursun’un hanesinin öniz kaybolduğunu sair tanıkların sözlerini de belli olduğu düşünülmüş. Mütalaada, “Yapılmış HTS tartışesinde, sanık Yusuf ve Besim’in maktul Leyla’ya ilişkin cesedin halinde sırada görüşme gerçekleştirmeyi tespit edecek” denildi.

‘Aralarında husumet vardı’

Peder Nihat Aydemir ile Yusuf Aydemir arasında da miras ve alacak sorunu olduğu husumet olduğu söz edilen mütalaada, tutuklu amcanın teknik takibe takılan telefon kayıtları da nokta aldı. Mütalaada içindir denildi:

“Sanık Yusuf Aydemir’in sanık Besim Dursun ile yakın arkadaşlığın olduğu, maktul Leyla’nın kaybolduğu gün taziye hanesinde sanık Yusuf ve Besim’in daima bir aradaere gidip tekrar döndüğü, maktul Leyla’yı, sanık Yusuf’un üstünde kaybolduğu olduğueye gerçek yönlendirdiği ve Leyla’nın kaybolmadan evvel sanık

‘Cesedi görmediği halde kıyafetsiz olduğunu bildi’

Mehmet Ali Aydemir’in ise Leyla’yı ablası Ayşe Artam’ın meskenine bıraktığı kaydedilen mütalaada, “Mehmet Ali, Leyla’nın kıyafetsiz olduğunu ve kıyafetlerini arayacağınızı tartışmış olduğunuz. Sanığın ayrıyeten maktulün altında için çalışan vazifelileri yanılttığı ve yanlış yönlendirdiği de sabittir “ denildi.

Delil zayıflığından beraatı istendi

Cumhuriyet savcısı amca Musa Aydemir ile ilgili olarak da şu anlatımlarda bulundu:

“Her ne kadar sanık Musa’nın telefonunda, maktulün medyası olsa da sanığın müştekilerin konutunda yaşamış olduğu, aralarında başka husumet bulunmayışı, sanığın medyayı çekm görmek maksadının çevre medyada olduğu, bu hususun aleyhte delil olarak kullanılmaktadır olağan hayat hakkında başka sanıkların tersine ve hikaye tarihinde 3 yaşında olan ve yargılama aşamasında olduğu bilirkişi raporuyla beyanına itibar edilemez olan Üzeyir’in tabirleri dışında aleyhine başka tanık beyanında bulunmanız gerekeceğini düşünmüyorsanız sanık hakkında kuşkudan sanık yararlanma unsuru olduğunu, delil zayıflığınızla birlikte

Hükmen tutuklama istendi

Müştekilerin yargılama aşamasında şikayetlerinden vazgeçtikleri lakin kelam konusu hatanın şikayete bağlı olduğunuzu hatırlatıldığı mütalaada, Yusuf Aydemir, Mehmet Ali Aydemir ve Besim Dursun’un fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettikleri, üzerlerine atılıyor ve fiillerine uyan ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma ve evlada ya da vücut yahut ruh hali için savunamayacak durumda bulunan şahsa karşı kasten öldürme’ kabahatlerini iştirak durumda işledikleri bildirildi.

3 sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve 4 kez 14’er yıla kadar mahpus cezasına çarptırılmaları talep edildi. Ayşe Artam ve Yıldırım Artam’ın da ‘cinayete ve kimseyi hürriyetinden mahrum kılma günahına yardım’ cürümlerinden 29 yıl 4’er ay mahpusla cezalandırılmalarını isteyen savcı, amca Musa Aydemir ve Hatun Dursun hakkında ise delil olmamlığınız beraat karar verilmesini talep etti. Cumhuriyet savcısı, tutuksuz sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Besim Dursun, Ayşe Artam ve Yıldırım Artam’ın, kararla birlikte tutuklanmalarına karar verilmesini de talep etti.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çatıda intihara kalkıştı, arandığı tespitince gözaltına alındı

‘Maske zorunluluğunda haberim yok’ dedi, kimliğini polise bırakıp uzaklaştı