in ,

ÖSYM ve YÖK, YKS’nin ertelenmeme gerekçesini mahkemede açıkladı

<br />

ÖSYM ve YÖK, YKS’nin ertelenmeme münasebetini duruşmada açıkladı

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine nazaran, YKS 2020’ye kızı da girecek olan DÜZGÜN Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Küme Lider Vekili Müsavat Dervişoğlu ‘ rahibe testi 25-26 Temmuz’dan 27-28 Temmuz’dan 27-28 Haziran’a geri çekilmesi kararında Kovid-19 başvuru nedeni, ‘kamu yararı’ için ve ‘hukuka aykırı’ olduğu savcının başlatan durdurulması talebiyle savunmalarını verdi.

Dervişoğlu ismine YETERLI Parti Umum Sekreteri Avukat Uğur Poyraz’ın açtığı ve Danıştay 8. Dairesi’nde görüntülemeler davaya, 14 Haziran pazar günü 2020 MSÜ testinde Kocaeli’de gerekli hadise da gerekiyor.

Davaya ek dilekçe ilişkiliek, bir talebede koronavirüs çıkması nedeniyle, 14 talebenin 2 hafta mühletle karantinaya, Bilim Kurulu’nun ikazları ve Sıhhat Bakanlığı’nın oğlu vaka sayısı da gerekiyor.

YÖK: Temmuzun hazirana nazaran salgın neden daha inançlı bir devir dilimi olduğunu söyleme imkanı yok

Danıştay 8. Dairesi’ndeki davada YÖK ve ÖSYM de savunmalarını sundu. YÖK’ün hususa ait savunmasında şu tabirler taraf aldı:

  • Salgın binaenaleyh YKS’yi hazirandan temmuza alsak da, salgın denetim altına alınacak için evvelki doğal vaktinde imtihanın gözden mecburiliği ortaya çıktı. Mekteplilerin imtihan çalışmalarına odaklanma ve motivasyonları yazılan düştüğü için temmuz sonuna kadar uzatılmış bir test takviminin, bu manada mektepliler üzerinde olumsuz bir tesir yaratacağı açıktır.
  • YKS tüm memlekette gerçekleştiriliyor. Güney bölgelerinde 50 kademeyi bulan sıcaklıkta imtihana giren talebelerin değerli bir güçlükle karşılaşacağı aşikar. Memleketimizin önünde yasama ve yargı olmak üzere, bunların arasında faaliyet gösteren kurumu çalışmalarını doğal alarak mevsim koşullarının dikkate alınarak düzenlenmiştir. Eğitim sistemi de bunlardan oluşur. Fakat kuşkusuz eğitimdeki tatil devranı tespitidir.
  • Birinci, ortaöğretim ve üniversitede ara verme devranı memleketimizin en sıcak olduğu aylar esas yapılır. Bu durum sıcağın masalbelerin öğrenme içindirine olumsuz tesiriyle açıklanabilir. Salgının ne olduğunu öngördüğünü değerlendirilirken sonraki bir tarih olan temmuz içindir salgının ne formda seyredeceği hususu hazirana orantıyla daha bilinmeyen bir devir dilimine işaret etmektedir. Haziran ayının haziran ayına nazaran salgın olduğu daha inançlı bir devir dilimi olduğunu söyleme imkanı yoktur.
  • Bu yılki imtihan, geçtiğimiz yıla ve gelecek yıllara orantıyla avantajlı bir imtihan olarak formüle edilmiş, Sıhhat bakanlığı ve Bilim Heyeti görüşleriyle hami tedbirler.

ÖSYM: ‘Emredici’ kurum YÖK’tür

ÖSYM’nin savunmasında ise şu tabirler yan aldı:

  • İmtihan tarihini Hazirandan Temmuz’a YÖK aldı. Sorumluluğunu önlem almakla sonludur. Test takvimiyle ilgili ‘Emredici’ kurum YÖK’tür. ÖSYM’nin bildirilen tarihte test ve yerleştirme yapılabilirini yapmaktan sorumludur, davalı olmaktan çıkartılmalıdır.
  • Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin Kovid-19 küresel salgın tedbirleri ve olağanlaşma işlemleriyle ilgili kararları ve YÖK’ün 4-5 Mayıs tarihli açıklamaları ve 6 Mayıs tarihli kararıyla testin 27-28 ÖSYM’nin 14 Mayıs’ta 2020 YKS Kılavuzunu buna müsait erişilebiliredi.
  • Testle ilgili mektep bahçelerine adaylar dışında kimse alınmayarak toplumsal aralık korunacak. Test salonları havalandırılacak, medikal maske ve dezenfektan dağıtılacak. Imtihan hizmetlilerine eldiven verilecek ve isteyen adaylar yanlarında dezenfektan da getirebilir.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AK Parti’de ‘dijital dönüşüm’ stratejisi: Hedef Z kuşağından 7 milyon yeni seçmen

Akar’dan komandolara mesaj: Daha önce yazımda destanları yazacağınıza inanıyoruz