in ,

Sağlık Bakanı Koca: Sürpriz yok, beklenen sınırdayız

<br />

Sıhhat Bakanı Koca: Sürpriz yok, beklenen sondayız

Koca, Koronavirüs Bilim Konseyi içtiması sonrası açıklamalarda bulundu.

Şimdiki koronavirüs olgularını paylaşan Koca, oğlu 24 saatte koronavirüs nedeniyle 19 nedeniyle hayatını kaybettiğini, 1429 insana yeni tanı konduğunu, uygunlaşan sayısının ise 1261 olduğunu açıkladı. Bugünki testi sayısının ise 52. 901 olduğunu söyledi.

Koca, “Vaka sayımızın şiddetinde değişim var. Daha az nispette hasta entübe edilir oldu. Entübe edilenlerin vefat etme orantısı değerli nispette düştü” dedi.

Koca başkaca, Bilim Kurulu’nun İstanbul, Ankara ve Bursa için “maske kullanımı mecburiliği getirilmesi teklifine bulunduğunu belirterek,” Ön kullanım periyotta umum manada sokağa çıkma kısıtlamasıdır

Koca’nın açıklamalarından biri çıkanlar şu biçimde:

– Türkiye 1 Milyon kişi başına 57 vefatla yerküre umumunda 47. sırada mahal bulunmaktadır.

– Sıradanlaşma eski hayat biçimimize dön demek değil. ‘Yeni sıradan’ı denetimli çevre hayat olarak tanımladık. Üretim devam etmek zorunda. Bütün hizmet kesimlerinin canlı olması topluluğun geleceği için vazgeçilmez ögeler.

‘Kara göründü fakat deniz hala dalgalı’

– Kara göründü lakin deniz hala dalgalı. Kararlı adımlarla ilerlersek dalgalanmalardan korkmayız. Son günlerde vaka sayımızdaki değişmeler bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok, beklenen sondayız.

– Virüsün tesirinde bir değerlendirme yok lakin tabiplerin tedavi etme gücünde artış olduğu bir gerçek.

– Vaka sayımızın şiddetinde değişim var. Entübe hastamız artık daha az. Mart ayı ahir günde 1500 civarı yeni vakamız varken, bunların arasından pnömoni oluyordu. Daha az nispette hasta entübe edilir oldu. Entübe edilenlerin vefat etme orantısı kıymetli nispette düştü.

– Vaka altında nazaran vefat nispetinin en yüksek olduğu vilayet Gümüşhane, en düşük olduğu vilayet ise Kilis.

– Oğul 1 ayda Ankara’daki günlük ortalama vaka sayısı 127 oğul 15 günde ise 157. Son bir ayda İstanbul’da günlük vaka sayısı 653, oğul bir haftada 620, oğul 2 günde ise 616.

– Bugünkü vaka sayısı 1429, vefat sayısı 19

Soru-Cevap

(Maske tüm vilayetlerde farz olur mu?) Bilim Konseyi’nin İstanbul, Ankara ve Bursa için maske tasarrufuyla ilgili önerisi oldu. Vilayet Hıfzıssıhha Şuraları değerlendirip inceltilir karar verirlar.

(Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?) Ön koşullar periyotta sokağa çıkma kısıtlılığı nedeniyle bir durum düşünmüyoruz, bilim konseyinde gündeme gelmedi. Dalgalanmanın beklediğimizden ziyade olduğunu söyleyebilirim.

– (YKS, LGS vaka sayılarını içerir mı?) Her iki testi için bilhassa bilhassa imtihana giriş saatleri ve çıkış saatleri olmak üzere daha fazla emniyetli girişleri sağlamak için kullanın, o saatlerde sokağa çıkma yasağı neden hakkında önerisi oldu. Cumhurbaşkanımızla bu öneriyi paylaştık, bu hususta duyarlılık gösterilmesi gereken, iki testle ilgili giriş ve çıkışların inançlı.

– (Sosyal uzaklığın uyulmadığı görüntüler) Bu cins manzaraların sayfasında istek etmiyoruz. Gerek ilgili gerekli kararlar alınabilir. Vatandaşımızın daha kendi görüş ve masalbiyle bu kurallara olabileceği uymaktadır gerekliliğini söylemeye çalışıyoruz. Fakat bazen bunun dozunun kaçmasına görüyoruz.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sağlık Bakanı Koca: Sürpriz yok, beklenen sınırdayız

Kayseri’de bir mahalledeki 44 ev karantinayacağız