in ,

Sağlık Bakanı Koca: Sürpriz yok, beklenen sınırdayız

<br />

Sıhhat Bakanı Koca: Sürpriz yok, beklenen sondayız

Koca’nın açıklamalarından biri çıkanlar şu şekilde:

– Türkiye 1 Milyon kişi başına 57 vefatla yerküre umumunda 47. sırada taraftadır.

– Sıradanlaşma eski hayat biçimimize dön demek değil. ‘Yeni sıradan’ı denetimli içtimaî hayat olarak tanımladık. Üretim devam etmek zorunda. Bütün hizmet bölümlerinin canlı olması topluluğun geleceği için vazgeçilmez ögeler.

– Kara göründü lakin deniz hala dalgalı. Kararlı adımlarla ilerlersek dalgalanmalardan korkmayız. Son günlerde vaka sayımızdaki değişmeler bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok, beklenen sondayız.

– Virüsün tesirinde bir değer yok fakat doktorların tedavi etme gücünde artış olduğu bir gerçek.

– Vaka sayımızın şiddetinde değişim var. Entübe hastamız artık daha az. Mart ayı ahir günde 1500 civarı yeni vakamız varken, bunların arasından pnömoni oluyordu. Daha az nispette hasta entübe edilir oldu. Entübe edilenlerin vefat etme orantısı değerli nispette düştü.

– Vaka altında nazaran vefat orantısının en yüksek olduğu vilayet Gümüşhane, en düşük olduğu bölge ise Kilis.

– Oğul 1 ayda Ankara’daki günlük ortalama vaka sayısı 127 oğul 15 günde ise 157. Son bir ayda İstanbul’da günlük vaka sayısı 653, oğul bir haftada 620, oğul 2 günde ise 616.

– Bugünkü vaka sayısı 1429, vefat sayısı 19

Soru-Cevap

(Maske tüm bunları farz olur mu?) Bilim Heyeti’nin İstanbul, Ankara ve Bursa için maske tasarrufuyla ilgili önerisi oldu. Bölge Hıfzıssıhha Şuraları değerlendirip incelttiğiniz karar verirlar.

(Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?) Ön koşullar periyotta sokağa çıkma kısıtlılığı nedeniyle bir durum düşünmüyoruz, bilim heyetinde gündeme gelmedi. Dalgalanmanın beklediğimizden ziyade olduğunu söyleyebilirim.

– (YKS, LGS vaka sayılarını içerir mı?) Her iki testi için heyetin bilhassa imtihana giriş saatleri ve çıkış saatleri olmak üzere daha muteber girişleri kontrol etmek için gerekli koşullar, o saatlerde sokağa çıkma yasağı neden hakkında önerisi oldu.

Ayrıntılar geliyor. . .

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hindistan’da otelleri yansıyan ‘hayaletli spor aleti’ paniğe neden oldu

Sağlık Bakanı Koca: Sürpriz yok, beklenen sınırdayız