in ,

Türkiye Be-200 amfibi uçaklarını kira süresi tamamlanıyor sonra satın alabilir

<br />

Türkiye Be-200 amfibi uçaklarını kira mühleti tamamlanıyor sonra satın alabilir

Sputnik’e göre Mollaev, Türkiye’nin orman yangınlarının yayı tedbire çalışmalarında yan almak için Rusya’nın 4 aylığına kiralanan Be-200 amfibi uçaklarının kira vadesi tamamlanmıştır

Mollaev, “Şirketimiz Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen orman yangınları söndürme hizmetleri ihalesini kazanıp, Rusya Birleşik Uçak Şirketi ve Acil Durumlar Bakanlığı ile 2 adet Be-200 uçağının sonradan satın alınmaktan 4 aylığına kiralanmasına ait kontrat imzaladı. Bu uçakların Türkiye’de orman yangınlarının ağır olduğu mevsimdeki verimliliğine bakacağız ve satın alınmaları ile ilgili karar buna nazaran alınacak. Test müddetinin olumlu sonuçlanması halinde ileride bu uçaklardan daha çokça satın alınmasını inceliyoruz ” diye konuştu.

‘Be-200 Kanadalı ve Japon rakiplerinden üstün’

Uzun vadedir bu bahis üzerinde çalışın, amfibi uçakları üreten Kanadalı ve Japon şirketlerinde gelen teklifler dahil olmak üzere.

“Ancak biz Rus uçaklarıyla devam meyilliydik. Be-200’ü İstanbul’unda Teknofest-2019 fuarında gördük ve sahip olduğunuz özelliklerin sair uçaklarla karşılaştırdık. Be-200’ün kullanımı, gerçekten bu uçak, öteki memleketlerden birebir tipte hava araçlarına nazaran çok daha âlâ. ”

‘Türkiye umumunda yangın güvenliğini sağlayacak ve yangınları söndürecek’

Aktaran yetkili, yangını külliyen söndürülünceye kadar uzatılacağını aktaran yetkili, “Bu uçaklar Türkiye umumunda yangın güvenliğini sağlayacak ve yangınları söndürecek. Uçakların teknik bakımını Türk tarafı üstleniyor. Mürettebatlar Rus olup, Türk mütehassıslar da kendileri ile yangın çıkan konumlar konusunda uyum sağlayacak, noktaların koordinatlarını verecek ” sözlerini kullandı.

‘Türk heyet araçların kabulü muhtemelen uçakların potansiyelini takdir etti’

Mollaev, Türk heyetin araçların kabulü göre uçakların potansiyelini takdir etti vurguladı:

“Pilotlar en üst düzeyde hünerlerini sergiledi. Belli hengam diliminde dökülen su ölçüsünden standart ölçüsü 1. 5 katına çıkardı. Pilotların ve araçların orman yangınlarını söndürme içindir en yüksek performans ortaya koymalarını umarım. ”

Geçen eylülde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar başkanlığındaki Türk heyet, Rus devlet savunma sanayi şirketi.

Yerkürenin tek jet amfibi uçağı olan Be-200ÇS, yangın söndürme, afet yerlerine acil yardım ulaştırma, suda arama kurtarma çalışmaları, ambulans ve yük taşıma ve sermaye kontrolü. Yük olarak 12 ton su depolayabilen uçak, bir saatte akıttığı su ortamında da üstün performans sergiliyor.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AK Parti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Acun Ilıcalı raporu

TFF Başkanı Özdemir Fenerbahçe üyeliğinden istifa etti