in ,

Yargıda ‘e-duruşma’ dönemi

<br />

Yargıda ‘e-duruşma’ devri

Avukatların, farklı kentlerde duruşmalarına dahil noktadandan ‘UYAP Avukat Portalı’ üzerinden videokonferans usulü ile katılabileceğiniz e-duruşma profilini test Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yöneticisi Metin Feyzioğlu da içer.

Ankara Garp Adalet Sarayı’nda Afyonkarahisar Baro Lideri Turgay Şahin, Çorum Baro Lideri Kenan Yaşar ve Edirne Baro Yöneticisi Alper Pınar da içerdiği vilayetlerden medya konferansla bağlandı.

‘Önemli bir devrim olacak’

Gül Gül, “Artık işler başladı. Bu yeni olağanda hepimizin uyması gereken maske, ara ve hijyen konusuna büyük bir titizlik göstererek bu sorunu aşacağız” dedi.

Bakan Gül, bu sistem ile avukatların duruşmaya bulunurlarının yanında bağlanabileceğini belirterek, “600 kilometre öteden durdumaya katılıp bildirerek girip tekrardan dönen tatbikler sona erecek. Baro liderlerimiz güya buradaymış olduğunuz, çok hoş seslerini duyduk. Bilhassa Antalya’da bir baro mensubu arkadaşımız, uçakta karşılaştığımızda ‘Bakanım geldim. Hakim izindeymiş, 2 günüm bunun için gitti ve dönüyorum’ dedi. sözlerini kullandı.

Esas olanın adliyelere gelmek olduğunu söyleyen Bakan Gül, bu usulün bir alternatif olduğunu ve avukatların talep etmeleri halinde bundan yararlanabileceklerini anlattı. Bakan Gül, “Avukat, UYAP e-duruşma ile çalışmak istiyorsa talepte bulunacak ve o duruş duruşmaya iletecek. Duruşma, talep münâsib bularak kabul etmesini birlikte duruşmanın saati geldiğinde avukat meslektaşımızın arasında duruşmaya katılma imkanı olacak “ diye konuşru.

e- duruşma’da neler olacak?

Yeni sistemle avukatlar, UYAP Avukat Portalı’ndan duruşmalarınız için 24 saat öncesine kadar münasebetini yazarak talebini gönderebilirsiniz.

Hakimin sistem üzerinden kabul kabul başvurusunda, avukat, duruşmaya medya konferans ile bağlanabilecek. e-Duruşma, duruşmanın sistemi faal hale getirerek başlayacak.

Elektronik Adalet Bakanlığı mühendislerince yapılan sistemde avukatlar, elektronik imza prosedürüyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra e-Duruşmaya katılabilecek.

Avukatların haberleri ve fotoğrafı duruşma hakimince UYAP sistemi üzerinden teyit edersiniz sonra duruşma başlayacak.

e-duruşmada yüz tarama ve parmak izi olarak güvenlik önlemlerinin ileriki aşamalarda sisteme eklenmesi planlanıyor.

e-duruşma üzerinde bilirkişilerin ve eksperlerin bulunduğu sözcükleri alandan katılmaya yönelik çalışmalar ise devam ediyor. Ayrıyeten e-Duruşma sistemi, CELSE pratiğiyle da tam koordinasyonlu çalışacak.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Alan savcı dahil 11 kişiye karantina

Hindistan’da otelleri yansıyan ‘hayaletli spor aleti’ paniğe neden oldu