in ,

Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılması teklifi Komisyonda kabul edildi

<br />

Yassıada yargılamalarının hukuksal dayanağının kaldırılması teklifi Komitede kabul edildi

TBMM Yöneticisi ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop ile AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan 1924 Tarih ve 491 Sayılı Teşkilatı Esasiye Kanunu’nun Birtakım Kararlarının Biçimlendirdiği ve Birtakım Kararlarının Değiştirilmesi İçin Neden Hakkında Muvakkat Kanunun Kimi Hususlarının ‘nin görüşmelerinde milletvekilleri değerlendirmelerde bulundu.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 1960 darbesinin, sonraki süreçte gerçekleşen tüm darbe ve muhtıraların birinci adımı olduğunu belirterek, demokrasiye kara leke olarak geçen bu darbenin faallerini kullandığınız için kullanın.

Anayasa’nın rafa kaldırdığı 12 Mart 1971 Mart muhtırası ile 12 Eylül 1980 darbesi için gerekli, demokrasiye müdahale edilen bütün teşebbüslere ait kalıntıların da kaldırılması gerektiğini vurgulayın.

Lafta Yassıada yargılamalar için 7 kişi öldüğünü, 1 kişinin intihar olduğunu, 3 kişinin ise idam edildi hatırlatan Tezcan, bu tablonun insanlık ismine utanç verici olduğunu kaydetti.

‘Ahde vefanın gereği’

MHP İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, CHP başkanlığı başkanvekilleri ile yarkurulmaktadır kanun teklifine destek vereceklerini açıkladı. Yıldız, Adnan Menderes ve arkadaşlarının yakınlarında iadeiitibarın ahde vefanın gereği olduğunu söyledi.

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise Türkiye Cumhuriyeti Adalet Divanı’nın yaptığı kelamda yargılama kararlarının kaldırılması ait düzenlemenin hayata geçmesi durumunda Türkiye demokrasi tarihinde bir dönüm noktasında belirtilmiştir. Beyazıt, bir başbakan ve iki bakanın demokrasinin gereği olduğunu vurguladı.

Beyazıt, Menderes ve Demokrat Partililer hakkında hukuksuz karar veren yargıçların yargılamadan sonra yüksek yargıya atandığını, bu isimlere onursal başkanlıklar verdiğini anlatan Beyazıt, “Yargıtay koridorlarında bu isimlerin hala onursal yönetici ismi altında fotoğraflarının çalışması akıllıca değildir. Bunun için de idari bir düzenleme yapılması.” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 27 Mayıs 1960 darbesinin Türk tarihinde kara bir leke olduğunu ve utançla hatırlandığını söyledi. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının aktaran Başarır, bu idamların yanı sıra 28 Şubat süreci ve gayri darbelerin de yine sorgulanması olduğunu bildirdi. Başarır, “15 Temmuz, 27 Mayıs. 1960 1960da bu yana hepsini tartışacağımız bir yarkurul kuralım ve tartışmalıım. Tartışalım ki geleceğe ışık olsun, bir daha tekrarlanmasın.” dedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, darbenin kazananının bulunmadığını, kaybedenin ise sivil vatandaşlar olduğu, bütün darbelerin mağdurlarının zararlarının karşılanması olduğunu belirtti.

‘İnfaz değil cinayet’

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Menderes’in idamının bir cezanın infazı değil, cinayet olduğunu, darbelerin tarihine kara bir leke olarak geçtiğini kaydetti. AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, 27 Mayıs darbesiyle Türkiye’nin ilerlemesinin önüne geçildiğini, 1960 darbesinin bundan sonraki darbelerin de önünü açacağını söyledi. Teklifin çok kıymetli bir çalışma olduğunu vurgulayan Kavakcı, ekte bulunanlara teşekkür etti.

Hususları’nın görüşmenin akabinde Yassıada yargılamalarının tüzel dayanağının kaldırılması öngören kanun teklifi, oy birliğiyle kabul edildi.

Zararların tazminine imkan sağlanmasıacak

Kanlı Teklifin ile Yüksek Adalet Divanı’nın Sürünsiz Kanunun Kimi Hususlarının Çalıştırılması ve Neden Olunan Mağduriyetlerin Giderilmesi Hakkında Kanun Teklifi ile Yüksek Adalet Divanı’nın kullandığı salahiyetlerin türel dayanağını yaptığı ve hala başlıyor.

Yüksek Adalet Divanı’nın kuruluşuna ve salahiyetlerine ait kanun kararlarının yürürlükten kaldırılmasıyla kararsız hale getirme.

Muvakkat unsurda bulunmak

AK Parti’nin gereklilik önerisinde, kabul edildi. Kabil edilen önergeye nazaran, Adalet Divanı’nın kararsız hale gelen bütün kararlarının kullanımı sicil ve her türlü arşiv kayıtlarında silinmesi, Adalet Bakanlığınınca resen mekanına getirilecek.

Yüksek Soruşturma Heyeti ile Yüksek Adalet Divanı tarafından haklarında kullanılır ve kovuşturmaya yöneliklerin uğradıkları manevi zararlar, kaynak tarafından karşılanacak. Bu insanların mallarında bedellerinin müsadere edilmesinden önce maddi zararları da giderilecek.

Zarar görenler ve mirasçıları tarafından yapılan zararların karşılanması istemiyle yapılacak müracalardır kıymetlendirmek ve karara bağlamak gerekir. Yarkurul çalışma yolu ve esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenir. Zararlarının karşılanması isteyenler encümenin çalışma yol ve esaslarının Resmi Gazete’de yayımlanmıştır izleyen 3 ay içinde komitenin değerlendirilmesiurarak, zararlarının tazminini isteyebilecek. 15 gün içinde bir sefere mahsus olmak üzere encümene itirazda bulunulabilecek. Danıştay’da dava açılabilecek. Bu davalar tez işlerden sayılacak.

Encümene yapılacak müracaatlar için rastgele bir isim altında fiyat talep edilemeyecek. Danıştayda açılacak davalarda karar ve ilam harcı maktu alınacak ve dava ahir maktu vekalet ecrine hükmedilecek. Komite tarafından müracaatlar değerlendirilirken gereksinim duyulan malumat ve dokümanlar, ilgili gerçek yahut hukukî bireylerden istenebilecek. Kamu kurumları ve hizmetleri, bu husustaki talepleri göre müddet içinde mahalline getirmek zorunda olacak.

Maddi zararlarının karşılanması talepleri karara bağlanırken uğranlanan kesin olan gelgelelim aradan geçen hengam kullanımı fiyat cihetinden tespiti teknik olarak mümkün değildir. TBMM Başkanlığından devredecek. Düzenleme, 27 Mayıs 1960’tan itibaren muteber olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Kanun kararlarını Cumhurbaşkanı yürütecek.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

TFF Başkan Vekili Ali Düşmez: Son haftaları seyircili oynatmak istiyoruz

YÖK, 22 tematik alanda doktora bursu verecek