in ,

Eski 2. Ordu Komutanı Huduti’nin emir subayına 7 yıl 6 ay hapis cezası

<br />

Eski 2. Ordu Kumandanı Huduti’nin buyruk subayına 7 yıl 6 ay mahpus cezası

15 Temmuz 2016 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü’ndeki fiillere ait davada beraat ve mahkumiyet kararları bozulan, aralarında periyodun 2. Ordu Kumandanı Adem Huduti’nin eski buyruk subayı Sedat Kaya’nın da içeride 4 sanık ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 ay arasında değişen mahpus cezalarına çarptırıldı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Gaziantep Kesim Adliye Mahkemesi’nce kontörlü / ankesörlü telefonlardan ardışık arandığı kararla beraat ve mahkumiyet kararları bozulan ve haklarında tekrar önce açık tutuksuz sanıklardan eski binbaşı Sedat Kaya.

‘Kaya’nın faal pişmanlıktan faydalanmak için gerekli haberler samimi değil’

Eski 2. Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı tuğgeneral Ersin Yıldırım, eski kara pilot teğmen Mustafa Sinan Soybaş ve eski uçak bakım subayı sanık firari eski üsteğmen Resul Sayan duruşmaya tabi. Duruşmada Mahkeme Lideri, sav makamına talebini sordu.

Sedat Kaya’nın 15 Temmuz darbe teşebbüsü için icrai ve ihmali fiillerinin bulunduğu, başkaca aktif pişmanlıktan kullanmak için gerekli haberlerin tasarlamak ve orantılı olduğunu belirtti.

Savcı, sanığın ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni kaldırılmaya teşebbüs etmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırmanın ve kararla tutuklanmasını istedi.

Eski üsteğmen Muhammet Delibaş’a ağırlaştırılmış müebbet

Tuttur yargılanan eski üsteğmen Muhammet Delibaş hakkında da ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü seçeneği kaldırmak kaldırmaya teşebbüs etmek kara pilot teğmen Mustafa Sinan Soybaş hakkında ise ‘silahlı terör örgütü üye olmak’ kabahatinden 7. 5 seçtiğiniz 15’er yıla kadar değişen orantılarda mahpusla cezalandırılması istedi.

Savcı, firari sanık eski üsteğmen Resul Sayan’ın belgesinin ise tefrik edilesini talep etti. Kelam alan sanıklar haklarındaki suçlamalar kabul etmeyerek beraatlerini istedi.

Muhammet Delibaş’a ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni kaldır kaldırmaya teşebbüs etmek’ günahından ağırlaştırılmış müebbet, sanıklar Huduti’nin eski buyruk subayı Sedat Kaya, Ersin Yıldırım ve Mustafa Sinan Soybaş’a ‘silahlı terör örgütüne üye olmak ‘cürmünden 7 yıl 6’şar ay mahpus cezası nedeniyle yurt dışı çıkış yasalarına devamına hükmetti.

Resul Sayan’ın belgesinin ise tefrik Heyet firari sanık eski üsteğmen.

Gaziantep Kesim Adliye Duruşması kararları bozmuştu

Gaziantep Kesim Adliye Duruşması 3. Ceza Dairesi, Malatya 1. Ağır Ceza Duruşması’nın 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü için Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet ‘silahlı terör örgütü üye olmak’ hatasından 7 yıl 6’şar ay mahpus cezası verilen eski 2. Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı tuğgeneral Ersin Yıldırım ve eski kara pilot teğmen Mustafa Sinan Soybaş ile beraat eden Sedat Kaya ve Resul Sayan yanından, haklarında yeni soruşturmalar için kararın bozulmasına ve belgelerinin yine kararlaştırılması için karar vermişti.

Malatya 2. Ağır Ceza Duruşuyla ankesörlü telefon soruşturması için görünüm ‘duruşma tutuklanan ve birebir duruşma tarafından hakkında’ anayasal tertibi kaldırmak kaldırmaya teşebbüs etmekten ‘günah duyurusunda bulunulan eski üsteğmen Muhammet Delibaş’ın belgesi da mevcut davayla birleştirilmişti.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Fenerbahçe – Trabzonspor maçında gerginlik: ‘Emre Belözoğlu, Cüneyt Çakır’a’ Böyle hakemlik mi olur? ‘ ‘dedi

Karlov suikastı davasında sanıklara savunma için ek süre verildi