in ,

Karlov suikastı davasında sanıklara savunma için ek süre verildi

<br />

Karlov suikastı davasında sanıklara savunma için ek müddet verildi

Rusya ‘nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ‘ un, 19 Aralık 2016’da polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ait Fethullah Gülen ‘de de bulunur 28 sanıklı davaya devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz 9 sanık ve birtakım sanık avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanıklarla cezaevlerinden görüntü konferans metoduyla temas kurulurken, kimi avukatların duruşmaya, duruşmada hazır bulunamayacaklarına ait mazeret dilekçesi gönderilir açıklandı.

Duruşmada sanıklara esastır.

Özkan: Bu stant FETÖ talimatıyla düzenlenmedi

Sanıklardan suikastın gerçekleştiği ‘Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya’ adlı standın organizatörü Mustafa Timur Özkan, savunmasında iddianamenin suikastla ilgili kısımlarıyla ilgili bir şey diyemeyeceğini lakin stantla ilgili kısımların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Özkan, “Suikastı kimin yaptırıyor bilemem lakin sergiyi iki Rus partnerle birlikte yaptık. Kimseden de talimat, telkin, tavsiye almadık. diye konuştu.

Türkiye-Rusya ilgilerini bozmayı amaçlayan suikastın, iki memleket ilgilerini geliştirmeyi amaçlayan bir stantla anılmasından muzdarip olduğunu söyleyen Özkan, beraat talebinde bulundu.

Gül: Sohbetlere 17-25 Aralık’tan evvel üç-dört sefer katıldım

Sanıklardan Ufuk Gül de savcılıkça, hakkında ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ kabahatinden ceza istendiğini belirterek, bunun konuştu:

“Mevlüt Mert Altıntaş ile sınıf arkadaşım için gerekli belgeye dahil edildim. Polis mektebinde o periyot cemaat olarak bilinen yapının içtimalarına gitmem için ağırlık gördüm. Sonra Altıntaş ile tıpkı Dört kez katıldım. Bulunan SD karttaki benimle ilgili malumatlar gerçek değil. Beraatimi istiyorum. “

Tutuksuz sanıklar Sefa Kurnaz, Doğukan Söylemez, Kadir Şamlı ve Bilal Dereli de savcının görüşünün haklarında beraat isteminde bulundu.

Vesair sanıkların kimileri salgın olduğu avukatlarıyla görüşemedikleri için savunmalarını hazırlayamadıklarını bulabilirsinizken, kimileri avukatlarının duruşmada hazır bulunmamaları nedeniyle savunmalarını sonraki celselerde yapmak istedi. Bu sanıklara savunmalarını hazırlamaları için mühlet tanıyan duruşma, 7 sanığın tutukluluklarının devamına karar duruşmayı erteledi.

Savcının görünümü

Cumhuriyet savcısı, Mustafa Timur Özkan’ın da görüşünde, ‘anayasal sistemi kaldırmak kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ hatalarından ikişer sefer ağırlaştırılmış müebbet, ayrıyeten hadise genel güvenlik tehlikeye sokmak ‘kabahatlarından da 70 yıl 6’şar ay mahpus cezası istemişti.

Sanıklardan üçünün ‘anayasal sistem ortadan kaldırmaya teşebbüs’ hatasından ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra Karlov’un öldürülmesine yardımın da arasında oluşan öbür hatalardan 86 yıl 3’er aya kadar mahpusları yıla kadar mahpus isteminde bulunulmuştu.

Görüşte, birebir günahtan yargılanan 6 sanığın beraati, Fethullah Gülen ve Emrullah Uslu’nun da arasında bulunan firari dokuz sanığın belgelerinin ayrılması istenmişti.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Eski 2. Ordu Komutanı Huduti’nin emir subayına 7 yıl 6 ay hapis cezası

İstanbul Adliyesi’ndeki mahkeme çalışanında Kovid-19 tespit edildi, 2 hakim ve personel idari izne çıkarıldı