in ,

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Özkan’dan ‘önlem yorgunluğu’ uyarısı

<br />

Koronavirüs Bilim Konseyi üyesi Özkan’dan ‘önlem yorgunluğu’ uyarısı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati talim üyesi ve Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Aralık ayında Çin, daha sonra İran, gerisinden Avrupa devletleri ve 11 Mart’ta da Türkiye’de birinci koronavirüs vakasının ilan edildiğini hatırlattı.

Avrupa devletleriyle karşılaştırılıyor Türkiye’nin salgına başlarken önünde örnek memleketler olduğu için şanslı olduğunu söyleyen Özkan, “Avrupa’dan öbür şanslarımız da var. 65 yaş üstü nüfusu yüzde 20’lere yakın, biz bu yemekde yüzde 8. 5’larda olduğumuz için şanslıyız. Zira 65 yaş nüfusu hastalanma ve mevt riski yüksek olan bir küme. Yatak kapasitemiz, Avrupa’da Almanya en düzgündür, onlarla eş durumdayız. Türkiye’de son periyotlarda kent hastanelerinin profilini bu salgınlaştırılmış bize inanılmaz destek oldu “ dedi.

‘Rakamları 200-300’e indirmemiz gerekiyor’

Özkan, 1500’lere çıkacak, bunun telaş uyandırdığına vurgu yapacağız, “ Velev öbür devletlerle karşılaştırırsanız bunu, İtalya çok düşünceli bir salgın süreci yaşadı. İtalya’nın eğrisi ve Almanya’nın eğrisiyle karşılaştırırsak kısmen çok şık gidiyorduk. Fakat bugünlerde, İtalya ve Almanya’nın bugünkü hallerinden biraz daha üstteyiz. Topluluk sıradan hayatına dönmek istiyor. Şayet külliyen olağan periyoda geçmek istiyorsak yeni sıradanın kurallarına uymamız gerekiyor. Bizim de artık şu rakamlarımızı 200-300’e indirmemiz gerekiyor. Şayet indirirsek bu yazı rahat atlatırız. Onun için aralık, maske ve el hijyenine dikkat edelim “ ifadelerini kullandı.

Özkan, salgında sıhhat hizmetleri ve sıhhat çalışanının elinden geleni yaptığını, artık gücün yalnızca topluluğun elinde olduğunu vurguladı. ‘Sağlık okuryazarlığı’ denilen topluluğun sıhhat haberini anlaması, kullanması ve yapabilmesinin, davranışlarının topluluktan topluluğa değiştiğine dikkat çeken Özkan, bunun konuştu:

“mimi1010707)” için Japonya umumi olarak bakabilirsiniz sıhhat okuryazarlığı seviyesi yatak görünümü görünmekle birlikte maske kullanma işini çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Dikkat edersek başaracağız. gitmesin ve Türkiye de bu salgın başlatmakini çok şık kapatsın. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

‘Otomobil bayilerinde bulunmayan sıfır araçlar, yatak, yorgan mağazalarında 50 bin lira kârla satılmaya başlandı’

Fenerbahçe üyeliğinden istifa eden TFF Başkanı Özdemir: Kendi ipimi kendim çekerim