in ,

Sümer Ezgü: ‘Dalga Dalga’ adlı ‘Denizin Dibinde Hatçem’ türk odasında oyun havası tarzında olmalıları kınıyorum

<br />

Sümer Ezgü: ‘Dalga Dalga’ adlı ‘Denizin Dibinde Hatçem’ türk odasında oyun havası stilinde bulunabilirleri kınıyorum

Türk Halk Müziği sanatkarı Sümer Ezgü, Denizin Dibinde Hatçem türküsünün ağıt niteliğinde yazıldığına işaret ederek, son devirde bu türküyü göbek havası şeklinde olduğulara reaksiyon göstermektedir. Seyfi Türkol’un oğlu Metin Türkol (63) ve Burdur Belediye Yöneticisi Ali Orkun Ercengiz de bu türkünün farklı bir halde yorumlanmasına tepki gösterdi. Ezgü, türkülerin ulusal bir kültür olduğunu anlattı.

Ezgü, türkülerin dikkat için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da bir formda tedbir alması gerektiğini söyledi.

Denizin Dibinde Hatçem türküsünün Burdur’un Arvallı ve Kayış köylerinde yaşayan 2 Hatice’nin sevdiğiyle kaçış hikayelerinin akabinde yakılan iki ağıtın devirle birleşmesinden oluşan bir türkü olduğunu aktaran Sümer Ezgü, bu türkünün neden olduğunu göreyordu. Sümer Ezgü, bu halk Türk Müziği’ne bedel katmış türkülerin göbek havası usulünde söylenmesine de reaksiyon gösterdi.

‘Anonim eserler de hepimizin lakin himaye altına ihtiyacınız var’

“Tanıdığım bir arkadaşım küf, Türküler niçin küf tutsun ki? Denizin Dibinde Hatçem türküsü düğünlerde, konserlerde ve radyolarda çalar” diye okuyun Sümer Ezgü, kaydetmek kaydetti:

“İnsanların lisanındadır bu türkü. Neden pas tutsun? Altın pas tutmaz lakin bu türküleri müdafaa altına almak lazım. Seyfi Türkol’un oğlu Metin Türkol beni aradı. ‘Hocam bu nasıl iştir, pederimin türküsü nasıl bu hale gelebilir’ dedi. Ben de o tahlilleri dinledim, izledim, inanın üzüldüm. Burdur Belediye Yöneticisi Ali Orkun Ercengiz de arayıp birebir şeyleri söyledi. Bir şeyler yapmamız gerektiğini söyledi. Türküler bu kadar muhafazasız mı? Bunlar bu toprağın ürünleri, yaşanmış hikayeler. İsteyen istediği üzerine mi? Ürünler korumak için telif hakkı yok. Anonim eserler de hepimizin lakin himaye altına bakın gerekir. Derlemecilerin, ozanların ağzından söylenen bu türkülerin kaynak kimseleri de ‘işlemeci’ tarifiyle yasaya girerse isteyen istediği formda bu türküleri kullanamaz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir şekilde bu hususlara el atması gerekiyor. Türküler bu kadar sahipsiz olmamalı. ”

‘Savaşa gidenlerin gerisinden söyleyerek lakin herkes göbek atıyor’

Sümer Ezgü, şöyle devam etti: Ağıt niteliğinde yazılan ‘Denizin Dibinde Hatçem’ türküsünde aşk laflarının bölgesi.

‘Hak ettiği bedeli görecektir’

Ezgü, “Oysa Türkiye’ye gelen beşerler gökdelen çekmiyor. Ayakkabıcıyı, Kaleiçi’ndeki etnik Anadolu meskenlerini çekiyor. Bizim yemeklerimizi yemek istiyorlar. Bizim müziklerimizi, türediğini nasıl istiyorlar. Biz Yörük çadırı yapıyoruz, içinde dıstık dıstık müzik Biraz farkındalığa muhtaçlığımız var Bu devletin kültürü pahalıdır ve haklarında bedeli görmeniz gerekir.

‘Oyun havası şeklinde olabilir kimseleri kınıyorum’

Denizin Dibinde Hatçem türküsünün kaynak Bireyi Seyfi Türkol’un oğlu Metin Türkol, bu türkünün farklı bir biçimde yorumlanmasına tepki gösterdi:

‘En sert reaksiyonumuzu koymaya devam edeceğiz’

Burdur Belediye Lideri Ali Orkun Ercengiz de, şöyle dedi:

Mehmet Erenler tarafından derlenmiş. Bu türkünün hikayesi eski ismi Arvallı, şimdiki ismi Bağsaray beldemizden Antalya’nın içinde olduğu hikayesi olan hoş bir bir Ben formatı ile ilgili günlerde bir çevre medya fenomeni tarafından resmen bambaşka bir formatta ve türkünün hem ruhuna hem hikayesine karşıt biçimde oyun havasını çıkartılmış durumda.ben de bunu kendi sosyal medya hesabımdan protesto ettim ve dedim ki ‘Popüler kültürün, kültürünün hükümran olduğu ve yozlaştırmak kabul edilebilir Garp çalgıları ile 9 / 8’le çalınıp göbek havasında kullanılabilir hatçem türk Merhaba Burdur’a davet etmek isterim. Hüzünlü bir aşk hikayesi. Bunlar bizim kültüründe bizim. Hayatın tam da kendisi. Hayatı anlatan bunu saza kelama döken bir kültür içindir. Bu odada de gözden geçirmeyi düşünüyorum. Nasıl ki bir taş binayı koruyorsak, türkülerimizi, müziklerimizi, halk ezgilerimizi de korumak zorundayız. Kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak çok değerli. Bir Burdur türküsünün bu hale getirilmemesi gerekiyor. En sert reaksiyonumuzu koymaya devam edeceğiz. “

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Türkiye’nin ilk başörtülü başsavcısı atandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bir personelde koronavirüs tespit edildi