in ,

Erdoğan: Kendi vatandaşlarımıza hangi imkan sunuyorsak, ülkemize sığınan mazlumlara da aynı hassasiyetle davrandık

<br />

Erdoğan: Kendi vatandaşlarımıza hangi imkan sunuyorsak, memleketimize sığınan mazlumlara da tıpkı hassasiyetle davrandık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göç ve Medeniyet” temasıyla ilgili şenliğin hayırlara vesile olduğu temenni etti.

Erdoğan, bu yemekli sinema şenliğine öncülük eden, icinde hizmet alanı tüm kurumları gönülden tebrik etti.

Şenliğin, film içinde göç ve sebepleri üzerine tekrar düşünmeye; Erdoğan, konuşmasına göre devam etti:

“Göç sorunu, münhasıran oğlu periyotlarda global bir olgu olarak yerkürenin gündeminde yan alıyor. Onun sene milyonlarca insan savaşı, istikrarsızlık, terör ve yoksulluk nedeniyle sebeplerle hanelerini terk etmek gerekiyor kalıyor.
Bugün yerküre umumunda 260 milyona yakın göçmen, 71 milyonun üzerinde mekanlarının olduğu kişi ve 25 milyonu aşkın mülteci bulunmaktadır. Kişiler, sadece daha güzel bir iş, daha yüksek bir hayat standardı için değil; birden fazla hengam hayatta kalabilmek, karınlarını doyura başlamak için göç ediyor.

İnançlı bir gelecek gayiyle çıkılan bu yolculukların değerli bir bölümünü, maatteessüf vefatla, felaketle sonuçlandığını görüyoruz. Artta bıraktığımız oğul 8 sene içinde birden fazla hatun ve evlat 25 bin insan Akdeniz’in azgın sularında hayatını kaybetti. Avrupa’ya sığınan 10 bin Suriyeli evladın akıbeti bilinmiyor. “

‘Türkiye olarak farklı bir duruş sergiledik’

Diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaydetmek kaydetti:

Avrupa’ya gidebilen göçmenlerin ırkçı, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı siyasetlerin kurbanı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Geçen yıl Türkiye-Yunanistan hududunda gerekli insanlık dışı imajlar, kimi batılı devletlerin göçmenlere yönelik bakışını göstermesi gereken son kademe ibretliktir. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Afrika’da sistemsiz insan hareketleri gerekiyor, güvenlik parantezine alınmak istense de bu sıkıntının pek çok boyutu olduğu belirtildi.

Farklı hayatları, farklı hikayeleri bir araya getiren göç olgusunun, evvelden beri etkileşim etkileşimin en tesirli olduğu için tabir eden Erdoğan, kelamlarının dışında sürdürdü:

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Şırnak’ta 4 işçinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı

Türkiye’de son 24 saatte 1192 yeni vaka: Koronavirüs nedeniyle 23 kişi yaşamını yitirdi