in

Eskişehir’de yaz ortasında kardan adam yapıp kartopu oynadılar

<br />

Eskişehir’de yaz ortasında kardan adam yapıp kartopu oynadılar

Eskişehir’in akşam saatlerinde ani yağmur ve dolu yağışı kentin kilitlenmesine neden oldu. Kentsel bulunan vatandaşlar yağış anında şemsiyelerinin altına saklanırken, hazırlıksız yakalanan vatandaşlar için dükkan çadırlarının altına ve örtük konumlara sığındı. Yaklaşık 1 saat süren yağmur, muhit yolunda bulunan birtakım kavşakların kilitlenmesine neden olurken, oluşan su birikintileri arasında neden araçlarını durdurarak yağışın geçmesini bekledi. Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde yağmur sonrası kısa müddette önce doluya bıraktı. Adeta ceviz büyüklüğündeki dolu yağışında vatandaşlar araçlarını kurtarmak için saklı noktalar bulmaya çalıştı. Neye uğradıklarını anlamayan mahalle sakinleri, meskenlerinden çıkamadı. Dolunun bittiği akabinde mahallede oluşan beyaz örtü, kış aylarındaki manzaraları aratmadı.

Garajları su bastı

Dolu ve ani yağmur yağışının akabinde garajlara su dolarken, çabucak 110 itfaiye ve Eskişehir Kanalizasyon İşleri (ESKİ) ekiplerine haber verildi. Kısa vadede vukuat tarafına gelen ekipler, garajdaki su ve dolu tanelerini vidanjör ile çekmeye başladı. Murat Turhan, araçlarını kurtarmak için derhal garaja inerek dışarı çıkarttıklarını söyledi. Turhan, “Dolu yaklaşık 20-25 dakika sürdü. Yani ben 40 yıldır birinci sefer şahit oluyorum. Çok ani ve ağır yağdı. Hasar konusunda bir malumatım yok fakat önemli bir yağış oldu. Gördüğünüz her nokta dolu oldu ve su bastı. Birkaç yıldır, birkaç sefer tekrar etti lakin bu kadar dolu yağmıyordu. Bu çok enteresan oldu. Ben o esnada evdeydim, otomobil dışarıdaydı. Sesi duyunca arabayı almak için dışarı çıktık. Garajdan meskene geçemedik. Bizim otomobilimizde bir zarar yok ancak dışarıda olan araçların kimilerinde zararlıdır. İçeride 3-4 otomobil var ” diye konuştu.

Doludan kardan adam yapmaya çalıştılar

Yağan ağır dolu yağışının akabinde Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde bulunan Drusilya Sitesi’nde dolunun akabinde aşağı inen apartman sakinleri bembeyaz olan çimlerdeki doluları toplamaya başladı. Kardan adam yapıyor çalışan vatandaşlar işi cümbüşe dökerken, bir yandan da site garajının su dolması ise can sıktı. Dolunun akabinde kardan adam yapmaya çalışan apartman sakini Fazilet Karahan “Önce tabi seslerle birlikte acilen kapıya otoparka baktık. Oradaki araçları tahliye etmeyi denedik. Çok şiddetli yağışla birlikte garaj girişinde su birikmesinden ötürü alt kat ve asansörlerin bulunduğu bölgeye kadar ağır bir biçimde su akışı oldu. Başarılı olamadık. Birinci kere bu türlü bir şeyle karşılaşıyoruz. Acımasız derhal ceviz büyüklüğüne yakındı endişelendik. Şuan suyu tahliye ediyorlar. Uzun süreceğini söylemişler, 8-9 saat sürecekmiş sanırım. Öteki taraf da evlatlarla kar topu oynadık. Kardan adam yaptık ” tabirlerini kullandı.

‘Ben hiç bu türlü bir şey yaşamadım, birinci kere gördüm’

Bedia Budak ise yağış anını anlatarak, “Balkonda oturuyorduk sonra çat çat diye sesler duyduk. Herhalde biri büyük formda taş atıyor dedim. Camları altında, içeriyi su bastı. Şimşek çakmalar filan ben hiç bu türlü bir şey yaşamadım, birinci kez gördüm. Onun biri koca kocaydı, sesinden anladım. Esasen otomobiller da daima yolda durdu. Birden sis bastırdı, simsiyah tarafları oldu. Araçların hiçbiri gidemedi, buraları su bastı ” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Acemi ere ‘Çök, kalk’ yaptıran askerlere ilişkin inceleme ve içindir tamamlandı

Edirne’de sağanak nedeniyle yol çöktü