in

5G ile koronavirüs arasında ilişki kuran çalışma, bilim dünyasından arasında sert tepkiler üzerine geri çekildi

<br />

5G ile koronavirüs ortasında ilgi kuran çalışma, bilim dünyasından nedeniyle sert reaksiyonlar üzerine geri çekildi

Kısa müddet evvel 5G iletişim teknolojisinin insan hücrelerinin koronavirüs yaratmasını tetiklediğini bir araya getiren bir makale gelen sert yansıların akabinde geri çekildi.

Independent’ın haberine nazaran, Guglielmo Marconi Üniversitesi, Central Michigan Üniversitesi ve Moskova Devlet Tıp Üniversitesi’nden bir küme araştırmacı bir müddet önce PubMed’in fiyatsız biyomedikal kayıtlıında yayımladıkları araştırmada “5G milimetre dalgalarının anteninde davranan kök hücreleri tarafından emilebileceğini ve bunu başka hücrelere da yayarak koronavirüs oluşumunda kıymetli rol oynayabileceğini” biri sürmüştü.

DNA kaynaklarındaki beşik ve altıgen bazlara benzediği savunan, bu bazların birleşerek yeni ipucu koronavirüs gibi virüs gibisi yapılarında argüman edilmişti.

Fakat bilim adamları makaleye sert reaksiyon gösterdi. Stanford Üniversitesi eski bilim danışmanı Elisabeth Bik çalışmanın bilimsellik tezine rağmen hiçbir ispat sunmadığını belirterek “Tamamen saçmalık” yorumunu yaptı. Bik, grubun daha evvel de “erkek ve dişlerinde DNA’nın kimyasal yapısının farklılaştığı” ve “erkek ya da dişi kavrama virüsleriyle gebe.

ExtremeTech adlı teknoloji blogundan Joel Hruska da “Çalışmanın müelliflerinin hiçbirinin Kovid-19 hakkında konuşma yetkisi yok. sözlerini kullandı.

PubMed tenkitler sonrası makaleyi veritabanıından sonra.

5G insan sıhhatine ziyanlı mı?

Düşük frekanslı elekromanyetik dalga iletimi teknolojisinin süratli formda büyüdüğü bir devirde bu yöntem bilimsel temeli olmayan argümanların yayımlanması komplo teorilerine de çalışır yapıyor. Telekomünikasyon alanında ihtilal yapma potansiyeline sahip 5G teknolojisi mevcut internet suratını 50 katına çıkarma, daha fazla kapsama alanı için ayrıyeten güç tasarrufu vaat ediyor.

4G LTE iletişimını öneririz 200 bin baz istasyonu var. 5G teknolojisi için milyonlarca istasyon inşa edilebilir. Lakin 5G’nin nedeni insan sıhhatine ziyanı nedeniyle ait şimdi rastgele bir bilimsel çalışma yok. 1980’lerde yıllardaki çalışmalar temel yapıyor Elektromanyetik alanlar konusundaki mevcut güvenlik düzenlemeleri. Lakin Scientific American’ın 500’den fazla araştırma elektromanyetik radyasyonun muhtemel zararlı tesirine işaret ediyor. Radyo dalgalarını büsbütün paka de çıkarmıyor.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) epidemiyoloji profesörü Leeka Kheifets de elektromanyetik alan olduğu Los Angeles Times’ın açıklaması açıklamada şu sözlere yer verdi: “Sağlık risklerinin varlığının kesin olduğunu düşünmüyorum ancak sıhhat riski altında da kesin değil.”

Milletlerarası Kanser Araştırmaları Ajansı 2011 yılında radyo dalgaları radyasyonunun beşerler için beklenen bir kanserojen olduğunu duyuru olduğuti. 250’den fazla bilim insanı da Birleşmiş Milletler ve Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre bunların sıhhatini korumak için elektromanyetik.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Rize İl Pandemi Kurulu’nun koronavirüs uyarlanabilir ‘havaya rastgele ateş açmayın’ vurgusu

Trafik cezasını ödemeyen akrabasını bıçaklayarak öldürdü