in ,

Ayasofya mektubu: Medeniyetimizin yeniden yükselişinin ilk işareti

<br />

Erbaş’tan Müslüman dini başkanlara Ayasofya mektubu: Medeniyetimizin tekrar yükselişinin birinci işareti

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya’nın 86 yıl ortadan sonra cami olarak yine ibadete açılmasından ötürü Müslüman dini başkanlara mektup gönderdi.

Diyanet İşleri Lideri Erbaş, mektubunda, “İnşallah Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın da özgürlüğe kavuşmasının habercisi olduğu. Onun bu dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak profilini yükselen medeniyetimizin yine yükselişinin de birinci işareti altında ” dedi.

Ayasofya’ın, Lider Erbaş, Lider Erbaş, Danıştay’ın karar kararı ve Cumhurbaşkanlığı düzenlemelerini tekrar mescide döndürülecektir duyduğu memnuniyeti lisana getiren, “Öncelik onu Müslüman olduğu ben de bu odadaten duyduğum coşkun heyecanı ve memnunluğu sizinle paylaşmak istiyorum” sözünü kullandı.

Ayasofya’nın tarihi geçmişine değinen Lider Erbaş, “Ayasofya, İstanbul’a ilişkin en kadim yapı olmasının yanında, tıpkı vakitte bu coğrafyanın yaklaşık 15 asırlık tarihine de yakinen şahit olan bir şaheserdir” değerlendirmesinde bulundu.

Müslümanların 86 yıldır Ayasofya’nın olan hasretlerini lisana getiren Lider Erbaş, Türkiye’deki onu Müslümanın içindir bir Ayasofya sevdasının varolageldiğini ve bu sebeple de yıllarca, tekrar mabede dönüştürülmesini için yürüyüşler içindirğini, piyesler tertip edilip şiirler yazıldığını belirtti.

Lider Erbaş, Mektubunda şu sözlere yer verdi:

“Hamdolsun bugün Ayasofya’nın fetreti sona ermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle artık Allah’a secde göre bir yere dönüştürülebilir. İnşallah Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın da özgürlüğe kavuşmasının habercisi içindir. Onun bu dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak profilini yükselen medeniyetimizin tekrar yükselişinin de birinci işareti altında. ”

Müslüman dini başkanların yaklaşan Kurban Bayramı’nı tebrik eden Lider Erbaş, “Ayasofya’da saf tutmayı ümit ediyor, en kalbi selam ve hürmetlerimi sunarım” dedi.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Eşinin eski erkek arkadaşını pompalı tüfekle vurdu

Trabzonspor yeni sezon formasını tanıttı