in ,

İmamoğlu’ndan Danıştay kararına ilk yorum: iktidarın bu karar alkışlamaması lazım, kendi kalelerine gol atarlar

<br />

İmamoğlu’dan Danıştay kararına birinci yorum: İktidarın bu karar alkışlamaması lazım, kendi kalelerine gol atarlar

Ticaret Bakanlığı tarafından 31 Mart 2019 lokal seçimlerin akabinde mayısın nasıl kullanılacağı genelge ile yasanın belediye liderlerinin altında belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi, belediye meclislerine devredilmişti.

AKP-MHP kümesinde olduğu belediyeler için yetki gaspı manasına gelen genelge yargıya taşınmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de davaya müdahil olmuştu.

Danıştay, davanın “yürütmeyi durdurma” talebi ile ilgili ilgili kara tahta bağladı. Yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Danıştay 8. ve 10. dairesinden 9 Üyesi katılmıştır oturumda karar; 5’e, 4 oy çokluğu ile incelendi. Karara bağlanacak.

HasBB Güvemli’ye göre İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Hukuki süreç devam ediyor, takip ediyoruz” dedi.

Danıştay’ın Hukuka ters bir bahiste bu karar bir karar almasını düşündürücü bulduğunu söyleyen İmamoğlu “Kararın 5’e 4 yıldır daha da kıymetli. Umarım tekrar gözden geçilirler kararı. Hukuk bu türlü bir şey yapamaz, hukuksuzluğu kullanıyor sokmuş olur. Siyaset karar da iktidarın temsilcilerinin bir karar alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler bu türlü bir süreç, halka da anlatamazlar ” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Karabük’te toplu bayramlaşma yasaklandı

Rize İl Pandemi Kurulu’nun koronavirüs uyarlanabilir ‘havaya rastgele ateş açmayın’ vurgusu