in ,

Kara: Koronavirüs aşısının ilk uygulaması kasımda başlayabilir

<br />

Kara: Koronavirüs aşısının birinci uygulaması kasımda başlayabilir

Koronavirüs Bilimsel üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Kovid-19 salgınına karşı yapılan aşı çalışmalarına ait değerlendirmede bulundu.

Ülkelerin aşı çalışmalarının laboratuvar tarafında olumlu ilerlemeler olduğunu, hayvan deneyi kademelerine gelindiğini söyleyen Kara, “Uluslararası çalışmalar biraz daha ileri düzeyde, insan çalışması seviyesine göre vaziyette. “ dedi.

Kara, aşının güvenliğine yönelik olan birinci çalışmaların çok az sayıda gönüllü olarak deneme içindir “Aşının rastgele bir sorun çıkartma sonra görüldükten sonra ikinci kısımda da hangi miktarla verdiğinizde ne kadar tesir yaptığını düşünün sizin olur. olur” tabirlerini kullandı.

‘Ülkemize gelmesi mart-nisan aylarını bulabilir’

İngiltere ve ABD’deki aşı çalışmalarına değinen Prof. Dr. Kara, “Şu anda İngiltere’deki aşı çalışmaları muhakkak bir noktaya geldi ve insan çalışmalarında bu büyük kümeye başladı. Türkiye teşebbüslerde de çalışıyor. Türkiye teşebbüslerde de çalışıyor. diye konuştu.

Kara, ücretsiz girecek aşının, koronavirüsün insan bedenine tutunması için gereken protein sentezlendiğini, onu kodlayan genin RNA’sı içeride yapıldığını söyledi.

‘Aşı olsa bile maske ve araya dikkat’

Prof. Dr. Kara, “Aşının içerdiği RNA insanda kasın içerisine veriliyor. Hücrelerimizin içerisine girerek ilgili proteinini sentezliyor. Aşı çalışmalarında bugün için bu noktadayız “Arasında çalışma proteinleri için bu noktadayız” dedi.

Kara, Aşılarla ilgili olumlu gelişmelerin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kara, “‘Tünelin ucundaki ışık’ diye söyleyebiliriz ve bizim açımızdan çok faydalı olanlar bunlar. Lakin aşıları olsak bile tahminen de bizi bizim ara ve maske konusunda dikkatli olmamız gerekecek “ diye konuştu.

Kaynak: Sputnik TR

What do you think?

Written by admin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kamu çalışanlarına WhatsApp yasağı

Eşinin eski erkek arkadaşını pompalı tüfekle vurdu